Az őszi politikai szezonkezdet a hódmezővásárhelyi polgármester-választással veszi kezdetét szeptember 2-án, ahol egyelőre annyi biztos, hogy négyen szállnak ringbe. A voksolást azért kellett kiírni, mert a várost 2002 óta irányító Lázár János június 2-ától a Miniszterelnökséget vezeti államtitkárként, és ez a tisztség a jogszabályok értelmében összeférhetetlen a polgármesterséggel.
Almási István, a város Fidesz–KDNP-s alpolgármestere mintegy nyolcezer ajánlószelvényt adott le , így elsőként regisztrálta magát a voksolásra. Az MSZP Kis Andreát, a párt önkormányzati képviselőjét, a Jobbik Kovács Sándor vállalkozót indítja a posztért. Nagy László, a Magyarok Szövetsége Egyesület elnöke pedig független jelöltként vesz részt a választáson.
Bal felé ment volna az LMP
Hódmezővásárhelyen a szocialistáknak 1990 óta egyszer sem sikerült nyerniük, így a mostani választás előtt sem lehetnek vérmes reményeik, ráadásul Kis is csak tisztes helytállásról beszélt több nyilatkozatában. A legnagyobb kérdés az ajánlószelvény gyűjtési időszakban az volt, hogy megvalósul-e legalább a Jobbikon kívüli ellenzéki erők összefogása. Ha hivatalos összefogásról nem is beszélhetünk, de annyi látszik, hogy sem az LMP, sem a Gyurcsány-féle Demokratikus Koalíció (DK) nem gyűjtött szelvényeket, így mindenképpen megkönnyítette a szocialisták dolgát.
Az LMP egy ideig még kereste azt a személyt, akit elindíthatna, de vélhetően a gyenge szervezeti háttér miatt végül is nem jelöltek és nem is támogatnak senkit. Ennek ellenére nagyon érdekes személyek is lehetséges ökopárti indulóként jöttek számításba. Ilyen volt Havránek Ferenc, aki még 2006-ban is a Munkáspárt színeiben próbált mandátumot szerezni, majd átült a szélsőbaloldali Zöld Baloldalba. A másik személy Balogh Jánosné, mártélyi polgármester volt, aki 2006-ban függetlenként indult el a parlamenti választáson Lázár ellen, és a második fordulóban az MSZP támogatásával ért el viszonylag jó eredményt.
Csak nyerhetnek
A DK szintén nem szállt be a küzdelembe, mivel vélhetően nekik sem ment volna az ajánlások összegyűjtése, és egyelőre arról sincs döntés, hogy hivatalosan támogatják-e az MSZP jelöltjét. A szocialisták ennek ellenére örülhetnek, hogy nem kell a baloldalon versenyezniük, és talán emiatt is járt az utóbbi hetekben a párt több „nagyágyúja” a Csongrád megyei városban. Botka László külön kiemelte, hogy a szükséges 760 ajánlószelvény többszörösét gyűjtötte össze Kis, míg Szanyi Tibort tiltakozók fogadták.
A választás a szocialisták számára csak „sikert” hozhat, mivel Kis a 2010-es polgármester-választáson a négy induló közül 8,27 százalékos eredménnyel az utolsó helyen végzett. Ezt felülmúlni nem tűnik lehetetlen vállalkozásnak, mivel rajta kívül más baloldali politikus nem indul, ráadásul az MSZP támogatottsága minden közvélemény-kutató intézet szerint most magasabb, mint két éve. Az LMP teljes csődje annak fényében egyáltalán nem volt váratlan hogy 2010-ben sem a parlamenti, sem az önkormányzati választáson nem tudtak jelöltet állítani, így igazán komolyan sem lehetett venni a jelöltkeresési próbálkozásukat.