Orbán Viktor kormányfő az ülésen úgy fogalmazott, szeretné kölcsönkérni a város polgármesterét – aki egyben a Fidesz parlamenti frakcióvezetője –, „mert volna itt egy kis munka, ahol szükségem volna rá”. „Szükség van arra a tudásra és tapasztalatra, amivel valójában önök vértezték fel őt” – mondta a hódmezővásárhelyieknek a miniszterelnök, hozzátéve, hogy nem akar Lázár Jánosból „pesti politikust” csinálni, hiszen ő továbbra is a Csongrád megyei városban él majd, és a helyi politikával sem szakad meg a kapcsolata.
Orbán Viktor szerint Lázár János felkérése a miniszterelnökségi államtitkári posztra egy üzenet is, amellyel azt szeretné tudatni a hódmezővásárhelyiekkel és más vidéki településeken élőkkel: nem kell elhagyni a szülőföldet ahhoz, hogy „az egész országra hatással lévő dolgokat tehess”.
Sikeres közösség
Felszólalásában a kormányfő Hódmezővásárhelyet Magyarország egyik legsikeresebb közösségének nevezte, emlékeztetve a város oktatási intézményeiben megvalósult esélyegyenlőségi és integrációs programra, amelynek köszönhetően nem az számít, milyen családba született valaki, hanem az, hogy megvan-e a magához való esze, szorgalma, tisztessége, ha ugyanis megvan, előrébb juthat az életben. Kiemelte emellett a hódmezővásárhelyi népegészségügyi programot, a város művészeti életét és az ügynökügy kezelését, amelyet „Budapesten a nagypolitika húsz éve sem kiköpni, sem lenyelni nem tudott még”, Hódmezővásárhelyen viszont a közösség ügyévé tették.
A jövő
A település jövőjéről szólva közölte: elkészül a Szeged és Hódmezővásárhely közötti vasúti pálya korszerűsítése, megépül a 47-es elkerülő út, fejleszteni fogják a laktanyát, és újjászervezik a Szegedi Tudományegyetem hódmezővásárhelyi főiskolai karát.
Görög út
Kormánya elmúlt két évéről szólva a miniszterelnök azt mondta: kevés ország és kevés kabinet vágta akkora fába a fejszéjét, mint az általa vezetett. 2010-ben még „Európa legbetegebb embere” volt Magyarország, ezért az volt a feladat, hogy visszafordítsák az országot a görög útról. A tízmillió magyarból legalább ötmilliónak kell dolgoznia, és a ciklus végére az országot ki kell váltani a zálogból – fogalmazta meg a célokat, kijelentve: „el fogjuk érni, hogy Magyarország a saját lábán álljon, a hiteleink nagy részét vissza fogjuk fizetni, visszaadjuk a magyarok kezébe Magyarország sorsát, nem külföldi pénzügyi szervezetek, nem külföldi hatalmak fogják eldönteni, hogyan éljük és rendezzük be az életünket”.
A vidéki érdekeket képviseli
Lázár János a hódmezővásárhelyi közgyűlés pénteki rendkívüli ülésén bejelentette, elfogadja Orbán Viktor felkérését a Miniszterelnökség államtitkári posztjára, és a törvényes határidőn belül lemond polgármesterségről. „A közös munkánk során mindvégig a vidéki emberek embere lennék az ön kormányában, a vidéki érdekeket fogom szolgálni” – mondta a politikus a kormányfőnek. Nincs olyan települése az országnak, ahol a helyiek, a lokálpatrióták ne értenének egyet abban, hogy a legfontosabb a következő időszakban, hogy Magyarország talpon maradjon, és végre valódi közösség legyen – közölte Lázár János.
A polgármester úgy látja, történelmi párhuzam fedezhető fel a jelenlegi helyzet és az 1920 utáni időszak között. 1920 után lehetett hasonló a baj, mint amiben mi jártunk a rendszerváltozást követő húsz évben – mondta a politikus. Akkor Teleki Pál, majd Bethlen István kormánya úgy döntött, a településeket szövetségesnek tekinti. Ennek volt köszönhető Debrecen, Kecskemét, Szeged fejlődése, és e szövetség segítette Hódmezővásárhely gazdasági konszolidációját, a település megerősödését.
A jövőben is városát kívánja szolgálni
A rendszerváltozás után Hódmezővásárhelynek nem adatott meg a lehetőség, hogy a kormány szövetségese lehessen. Még az első Orbán-kormány idején sem, mert akkor huszonkét hónapon át a hódmezővásárhelyieket lekötötte a civakodás, a veszekedés, az egymás iránti gyűlölködés. Hódmezővásárhely 2002 után sem lehetett a kormány szövetségese, mert „a város következetes politikai álláspontjának következetes büntetés lett a jutalma”.
A polgármester a hódmezővásárhelyiek nevében azt kérte a kormányfőtől, ne fordulhasson elő többet, hogy politikai hovatartozásuk alapján különbséget tesznek az egyes települések között. Hódmezővásárhely nyugalomra, békességre, és fejlődésre vágyik. A következő két évnek, és az azt követő időszaknak is erről kell szólnia – mondta Lázár János. A politikus hangsúlyozta, soha nem adná föl hódmezővásárhelyiségét, a jövőben is városát kívánja szolgálni.