Erről Ágh Péter, a Fidelitas elnöke és Radnóti Ákos, a szervezet országos választmányának alelnöke beszélt csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón. Ágh emlékeztetett, a magyar lakosság egészségi állapota rosszabb, mint ami az ország gazdasági fejlettségéből következne. Ez részben a dohányosok magas arányából is adódik, hiszen átlagosan tizennyolc percenként hal meg egy ember a dohányzással összefüggésben.
Első lépés
Február óta várunk a trafiktörvényre
Jövő év januárja helyett 2013. július 1-jétől javasolja felállítani az állami koncessziós dohányboltok rendszerét Magyarországon a parlament alkotmányügyi bizottsága. Az Országgyűlés még februárban öntötte végleges formájába a trafiktörvényt, de a zárószavazást elhalasztották, amíg az Európai Bizottság kialakítja a véleményét róla. Az uniós testület nem emelt kifogást ellene.
Kevesebb cigarettát vesznek – Tovább védik a nem dohányzókat
A legális forgalomban eladott cigaretta mennyisége idén a tavalyi évhez képest várhatóan mintegy 5 százalékkal csökken, míg a fogyasztási dohányok eladása legalább ugyanilyen mértékben nő majd – mondta Sánta János, a Continental Dohányipari Zrt. elnöke. Idén szeptember 1-jétől már csak az elrettentő képekkel ellátott csomagolóanyagban gyárthatók a dohányáruk – mondta Sánta János.
Szeptember elején közölték, folytatódnak a nem dohányzók védelmében hozott intézkedések, hamarosan egy külön végrehajtási rendeletben pontosan meghatározzák a dohányzásra kijelölt helyet jelző, illetve a dohányzást tiltó táblák pontos méretét és feliratát is.
Mint mondta, a sajtóban trafiktörvénynek nevezett, hivatalos nevén a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló új jogszabály az egyik első lépés lehet a fenyegető egészségügyi válsághelyzet megelőzésére. A kormánypárti képviselő szerint ugyanis a hét elején elfogadott törvény ésszerű, racionális és átláthatóbb keretek közé szorítja a dohánytermékek árusítását, amely összesen hétezer családnak ad majd munkát a trafikokban.
Már 2009-ben indult kampány
Radnóti felidézte, a Fidelitas már 2009-ben kampányt indított a játszótereken történő dohányzás betiltására, a Fidesz kormányra kerülése után pedig idén lépett életbe az a jogszabály, amely ezen túlmenően az aluljárókban, buszmegállókban és pályaudvarokon, továbbá a zárt szórakozó- és munkahelyeken is megtiltotta a dohányzást.
A politikus hangsúlyozta, a jövőben településenként csak kétezer lakosonként egy-egy trafikban árulhatnak majd dohánytermékeket, ami csökkenti a lakosság, így a fiatalok cigarettához jutási lehetőségeit. Radnóti emellett megjegyezte, a trafikban dolgozók akár igazoltathatják is a fiatalkorúnak tűnő vásárlókat, a szabályokat megszegő árusokra pedig 200 ezer forinttól 10 millió forintig terjedő bírság lesz kiszabható, míg az engedély nélkül értékesítők akár 500 millió forint megfizetésére is kötelezhetők lesznek.
Az Országgyűlés kedden, fideszes javaslatra fogadta el a trafiktörvényt, amely a jövő év július 1-jétől állami monopóliummá teszi a dohánytermékek kiskereskedelmét, az állam koncessziós szerződéssel engedheti át az értékesítést az erre pályázóknak. A parlamentben kedden elfogadott trafiktörvény nagyjából hétezer dohánybolt létrejöttével számol. A dohányboltokban dohánytermékeken kívül mást nem lehet majd kapni.
Nemzeti Dohánybolt
Az árusító elyeken mindössze a Nemzeti Dohánybolt feliratot, valamint a televízióból ismert tizennyolcas karikát lehet és kell feltüntetni, ellenben nem jeleníthető meg dohánytermékekre, illetve a dohányzásra utaló kép.