A vezérezredes az MTI érdeklődésére elmondta: az év elején az önkéntes műveleti tartalékos állomány feltöltése érdekében elsősorban a volt katonák és a rendvédelmi állomány felé fordultak, majd nyáron elkezdték az aktívabb toborzást a felsőoktatásban tanulók között is. Az érdeklődés nagy, az első időszakban megközelítőleg háromezren regisztrálták magukat a műveleti tartalékos kategóriába – fűzte hozzá. A teljes keretet, nyolcezer főt, 2014-ig valószínűleg elérik, amihez – a toborzás mellett – költségvetési támogatásra van szükség. A keret túllépése akkor lehetséges, ha ezt az Országgyűlés engedélyezi és a költségvetés is támogatja – tette hozzá.
Ilyen egy önkéntes
Kérdésre válaszolva elmondta azt is, ma egy átlagos önkéntes műveleti tartalékos 47 éves, jó fizikai és pszichés állapotban van, illetve rendelkezik katonai alap- és szakismerettel. A szerződéssel rendelkező önkéntes műveleti tartalékosok mintegy 7 százaléka nő.
Az önkéntes műveleti tartalékosok számos feladatban vesznek részt: saját beosztásukból adódó feladataikon túl helyettesíthetik a (külszolgálaton) tartósan távol lévő hivatásos, szerződéses állományt, ők maguk is részt vehetnek a missziós feladatok végrehajtásában, de aktív szerepet szánnak nekik a fiatalok honvédelmi nevelése terén is, 2013 januárjától pedig a Magyar Honvédséget tartalékosok képviselik majd a védelmi igazgatás helyi (járási) szintjén. A tartalékos rendszer fejlesztése most azért is különleges, mert a kedvezőtlen gazdasági körülmények között is elkülönített a tárca 1,2 milliárd forintot erre a célra. A következő évi költségvetésben az Országgyűlés a kormány javaslatára 2,1 milliárd forintot irányzott elő erre a célra – mondta Benkő Tibor.
Eskütétel
Az első önkéntes tartalékos állomány februárban tett esküt Budapesten. „Ez megpróbáltatást és kihívást jelent, amit nekik és családjuknak is vállalniuk kell” – mondta el akkor Benkő. Hende Csaba egyébként tavaly decemberben jelentette be, hogy idén januártól már nem csak őrző-védő feladatokra veszik fel az önkéntes tartalékosokat. A jelentkezőkkel először nyolc hónapra kötnek szerződést, amiből hat hónap a próbaidő; a szerződés aláírásától a jelentkező bármikor behívható tényleges katonai szolgálatra – mondta. A Honvédelmi Minisztérium tervei szerint a teljes tartalékos rendszer 2014-re áll majd fel mintegy 8000 önkéntessel.