Nincs semmi meglepő a nyugdíjemelésben

A kormányszóvivő szerint nem meglepő, hogy a kormány az egyenlegjavító program bejelentése mellett is az infláció alakulásának felülvizsgálata alapján döntött a nyugdíjak emeléséről.

WL
2012. 10. 13. 6:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Giró-Szász András az M1 Az Este című műsorában pénteken utalt arra, hogy ezt a felülvizsgálatot a kormány 2010 óta minden évben megtette, és ezt természetesnek nevezte. Ugyanakkor kijelentette, hogy ezt nem lehet „kötelező ujjgyakorlatnak” nevezni, hiszen a gazdasági helyzet több környező országot is a bérek vagy a nyugdíjak csökkentésére kényszerített. Eközben a magyar kormánynak úgy sikerült az államadósságot, a hiányt csökkentenie és növelnie a foglalkoztatottságot, hogy közben nem kell béreket vagy a nyugdíjakat csökkentenie.

Utalt arra, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elvárásai között is szerepel a bér- és nyugdíjcsökkentés, például a legutóbb Horvátországnak javasolták a közszféra béreinek, illetve egyes nyugdíjjuttatásoknak a felülvizsgálatát. Ezzel kapcsolatban ismételten leszögezte, hogy a Magyarországnak szóló hivatalos IMF-dokumentumokban, illetve szóban is – a több mint ötven, az IMF és a magyar kormány képviselői közötti találkozón – szerepeltek ilyen jellegű javaslatok a nemzetközi pénzügyi szervezet részéről.

Karnyújtásnyira a megállapodástól

Arra a kérdésre, hogy mikorra születhet meg a megállapodás az IMF és Magyarország között, úgy válaszolt, hogy az karnyújtásnyira van. „A mi karunk már eléri a megállapodást, kérdés, hogy az IMF-é is eléri-e” – mondta, utalva arra, hogy a magyar kormány a kezdetek óta következetes abban, hogy elővigyázatossági hitelkeretet szeretne, ráadásul, amióta ez a tárgyalássorozat tart, a magyar makroszámok – akár az államadósság, az államháztartási hiány, akár a tartalékok volumene – „nagyságrendekkel javultak”, például a magyar CDS, a kockázati felár 750-ről 290 pontra csökkent.

A kormányszóvivő kitért arra is, hogy a kormány bejelentése szerint „ha a gazdasági helyzet megengedi, megmarad 2013 szeptemberében a pedagógusbér-fejlesztés, illetve egészen pontosan a pedagógus-életpályamodell, ha a gazdasági helyzet valamilyen okból nem egy erősebb növekedés, mint amivel most számolunk, akkor kerül 2014 januárjára”.

Nem mehet az adósság terhére

A kormány minden bérkövetelést és bérfejlesztésre vonatkozó elképzelést támogat, mert tisztában van a magyar reálkeresetek szintjével, „egy valamit azonban biztosan nem támogat, az adósság terhére történő béremelést” – mondta Giró-Szász András.

A kormányszóvivő elmondta, hogy a munkavédelmi akcióterv nagyon fontos lépése a kormánynak, ennek fedezete szükségeltetik a jövő évi költségvetésben. Ezt fedezné a most bejelentett egyenlegjavító intézkedés fele, a másik felére a túlzottdeficit-eljárás miatt van szükség.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.