A közlemény szerint az idei gyakorlaton 27 NATO-tag és két partnerország – mintegy 2500 fő – vesz részt. Az elképzelt válsághelyzetben fokozódó vegyi, biológiai, nukleáris fenyegetés, a tömegpusztító fegyverek elterjedése és a NATO stratégiai intézményei ellen végrehajtott nagyszabású kibertámadás történik. A gyakorlat forgatókönyve teljes mértékben kitalált eseményeken alapul, elképzelt földrajzi környezetben játszódik, ugyanakkor valós veszélyek elhárításának gyakorolására ad lehetőséget – hangsúlyozták.
A tárca szerint Magyarország számára ez kiváló alkalom a hazai válságkezelési rendszer döntéshozatali folyamatainak, valamint a NATO-központtal és a tagországokkal való együttműködés gyakorlására.
A gyakorlat tervezésben és a végrehajtásban – Izland kivételével – minden tagállam részt vett, valamint meghívást kaptak a NATO-partnerség keretében Finnország és Svédország, továbbá a Nemzetközi Atomenergiai Ügynökség (IAEA), a Nemzetközi Vöröskereszt (ICRC) és most először az Európai Külügyi Szolgálat (EEAS) képviselői is.
A CMX gyakorlatokat a NATO 1992 óta majdnem minden évben megrendezi – olvasható a tárca közleményében.