Bakondi elmondta, hogy volt néhány „nagyobb mentés” is: a 811-es út 33. kilométerkövénél egy kamion szenvedett balesetet, illetve Veszprém és Pápa között egy személyszállító autóbusz borult fel; a buszon 15-en utaztak, ketten súlyosan, hárman pedig könnyebben sérültek meg.
Bakondi György kiemelte, hogy Szlovénia a hóhelyzet miatt nem engedi át a határon a kamionokat, így Vas és Zala megyében több helyszínen kamionok százai vesztegelnek, de előreláthatólag hamarosan újra elindulhat a teherforgalom. „Minden olyan eszköz a rendelkezésünkre áll, amely szükséges ahhoz, hogy az utakat felszabadítsuk és a közlekedés folyamatosságát biztosítani lehessen” – hangsúlyozta a vezető. Egyirányúvá tették a 86-os főutat Vas felől Győr-Moson-Sopron megye irányába, hogy elmehessen a hóhelyzet miatt feltorlódott ötszáz-hatszáz kamion - jelentette be Bakondi. Hozzátette: a szembejövő forgalmat az M7-es irányába terelik, hogy a járművek mihamarabb elérjék a szlovén, illetve a horvát határt.
Tájékoztatása szerint jelenleg 11 megyében van hótakaró, a legvastagabb Zala megyében, mintegy 35 centiméteres. Jelenleg 29 település megközelítése kritikus, 72 útszakaszon csak hókotrókkal, nagy terepjárókkal lehet közlekedni, így minden településen biztosított a lakosság ellátása, az áram- és a gázszolgáltatás mindenütt működik. Az MTI érdeklődésére Bakondi György azt közölte: az időjárás függvénye, hogy mikorra normalizálódik a helyzet; amíg nem csökken 30 kilométer alá a szél sebessége, addig az hordani tudja a porhavat.
Több mint tízezren dolgoztak
A téli időszak első felében (december 1-jétől január 14-éig) 16 megye területén alakult ki összefüggő hótakaró, amelynek vastagsága helyenként elérte a 25 centimétert és mintegy 65 helyszínen volt olyan hófúvás, ami miatt a mentőegységeket kellett kiküldeni – sorolta az adatokat Bakondi György.
Országosan hat embert kellett kitelepíteni és 11 főt befogadó helyeken elhelyezni az időjárás miatt. Az illetékesek összesen mintegy 1600 embert mentettek meg, akik közül 144-en szén-monoxid-mérgezést szenvedtek, a mérgező gáz miatt egyébként hatan vesztették életüket ebben az időszakban, 435 főt pedig a kihűlés fenyegetett. Összesen három települést nem lehetett megközelíteni sem közúton, sem vasúton, és 21 olyan út volt az országban, amely átmenetileg járhatatlanná vált.
Az időjárás miatt összesen 14 olyan település vagy településrész volt, amelyen nem volt víz az elfagyott vízvezetékek miatt rövid ideig – tette hozzá. A mentésben résztvevő illetékesek (katasztrófavédelem, rendőrség, mentők, karitatív szervezetek és önkormányzatok) tízezernél is több emberrel és technikai eszközzel dolgoztak az említett időszakban – hangzott el.