Az Országos Epidemiológiai Központ legfrissebb jelentésében azt írta: a figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentéseinek alapján végzett becslés szerint január 7. és 13. között az országban több mint kétszer annyian, 9300-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, mint egy héttel korábban. Ez nem éri el az országos (heti 15 ezer beteg) járványküszöböt.
Mint kifejtették: a második héten a fővárosban és 16 megyében emelkedett, három megyében csökkent az influenzaszerű megbetegedés miatt orvoshoz fordulók gyakorisága. A legtöbb beteget a fővárosban, Pest és Tolna megyékben regisztrálták. A legkevesebb megbetegedést Borsod-Abaúj-Zemplén és Veszprém megyékből jelezték, Nógrád megyében pedig nem diagnosztizáltak influenzaszerű megbetegedést.
A betegek mintegy háromnegyede 15 és 59 év közötti. A gyermekek aránya 14, a 60 éven felülieké pedig csaknem 12 százalék volt. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében viszont a betegek több mint fele 15 évesnél fiatalabb gyermek volt.
A második héten 23 influenzagyanús betegtől származó légúti minta érkezett a Nemzeti Influenza Referencia Laboratóriumba. Ezek közül egy Tolna megyei betegnél influenza B vírus jelenlétét mutatták ki. Influenzaszerű megbetegedések halmozódásáról a második héten nem érkezett jelentés – tették hozzá.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szombaton Facebook-oldalán azt közölte, hogy már tíz európai országban van kiterjedt influenzajárvány. Ezek: Írország, Anglia, Izland, Norvégia, Svédország, Dánia, Hollandia, Belgium, Luxemburg és Franciaország.
A figyelőszolgálat októberi indulása óta a betegek légúti mintáiból döntően az influenza A(H1)pdm09, az influenza A(H3) és az influenza B(Yamagata) vírusok jelenlétét mutatták ki a laboratóriumi vizsgálatok. Ez a három törzs található meg az idei szezonra kifejlesztett influenza elleni vakcinában, így a védőoltás magas szintű védelmet nyújt a Magyarországon várhatóan néhány héten belül járványt okozó szezonális influenza ellen – hangsúlyozta az ÁNTSZ.