A gyermekvédelem megújulása egyrészt az örökbefogadás, másrészt a nevelőszülői hivatás területén zajlik – szögezte le portálunknak adott interjújában Asztalosné Zupcsán Erika, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkára. Mint mondta: az örökbefogadásnál az eljárás szabályai egyszerűsödtek, például 15-ről 8 napra csökken a befogadó családhoz való kihelyezés eljárási határideje, vagy adott esetben a gyermeket már a születés pillanatát követően a kezében foghatja a befogadó szülő. A szabályokat úgy határozták meg, hogy mindenki számára egyértelműek és azonos módon érvényesek legyenek.
A helyettes államtitkár kérdésünkre elmondta: az örökbefogadás kapcsán azért tolódhat ki a várakozási idő több évre, mert az örökbe fogadni szándékozó szülő olyan igényeket jelöl meg, amelyeknek adott esetben nem felel meg a gyerek. Másrészt elő kell készíteni az örökbefogadást, környezettanulmányt kell készíteni, a képességeket vizsgálni. A jövő évtől – elképzeléseik szerint – a várakozási idő alatt már nem kell ismételten kérelmet benyújtani, illetve újabb vizsgálatokat, gyámhivatali eljárásokat lefolytatni. Az alkalmasságról szóló gyámhivatali határozat érvényességi ideje – figyelembe véve a gyakorlatot – egy évvel meghosszabbodhat.
Új rendelkezés, de már létező szabály, hogy a gyermek megtudhatja, ki a vér szerinti rokona. A gyermek joga, hogy a származását megismerhesse. Ha ez neki fontos, akkor a felkutatáshoz megkaphatja a segítséget, ez a gyámhatóságon keresztül intézhető – fejtette ki a helyettes államtitkár. Azok az adatok, melyek nyilvánosak lehetnek, mindenki számára azonos módon kell hogy elérhetőek legyenek. A tervek szerint a házastársa vagy rokona gyermekét örökbe fogadni szándékozók esetében 2014-től ingyenesen biztosítja a szakszolgálat a tanácsadást és az előírt vizsgálatokat.
Mindezen túl bevezettek egy új, átfogó fogalmat, ez a befogadó szülőé, aminek azért érezték szükségét, mert a nevelőszülő önmagában is sokrétű fogalom. Az örökbefogadó szülőhöz hasonlóan a nevelőszülő és a hivatásos nevelőszülő is befogadó szülő, akik egy családjából kiszakított gyermeknek befogadást ajánlanak. Ezért szerették volna ezt a tevékenységet társadalmilag is pozitív jelzővel kifejezni, és az ehhez tartozó társadalombiztosítási jogviszonyt is rendezni. Így a nevelőszülőség szolgálati időnek minősülhet, és ha az illető nyugdíjba megy, akkor ezt figyelembe lehet majd venni. Fontos, hogy ez az egészségbiztosítás szempontjából is érvényesíthető legyen – tette hozzá Asztalosné Zupcsán Erika.
Ugyanakkor azt sem szeretnék, hogy a jelenleg a rendszerben nevelőszülőként dolgozók az új szabályok révén hátrányba kerüljenek. El lehet dönteni, hogy a nevelőszülő akarja vagy nem az új típusú kedvezményt igénybe venni. Ha egyébként is dolgozik valahol, és van társadalombiztosítási jogviszonya, akkor neki nem feltétlenül kell rendezni a helyzetét. Van azonban több mint háromezer olyan nevelőszülő, aki semmilyen társadalombiztosítási jogviszonnyal nem rendelkezik.
A nevelőszülők sokrétű feladatot látnak el a nap huszonnégy órájában, és a kormány szeretne számukra társadalmi elismertséget biztosítani. Ők lesznek azok, akik majd 2014. január elsejével jogot kapnak arra, hogy a társadalombiztosítás szempontjából elismerhető legyen számukra ez a munka. Ezek az emberek olyan felelősséget viselnek, amely egyébként az államra nehezedik – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
A 12 éves kor alatti gyermekek befogadó családokhoz kerülésével kapcsolatban kiemelte: ezzel a rendelkezéssel is azt szeretnék biztosítani, hogy minél több gyermek kerülhessen családba. Asztalosné Zupcsán Erika közölte azt is: 2014. január elsejétől minden olyan 12 év alatti gyermeknek, aki valamilyen okból a gyermekvédelmi szakellátás rendszerébe kerül, az elhelyezését befogadószülőknél kell megoldani, kivéve egyes speciális problémákkal küzdő gyermekeket, figyelve arra, hogy az ő esetükben is a nevelőszülőknél való elhelyezést kell elsődlegesen biztosítani. A 12 éves kor az alkalmazkodóképesség szempontjából meghatározó életkor, de ez nem jelenti azt, hogy egy 12 év feletti gyermeket ne vehetne magához egy család, hiszen a gyermek legjobb helye a családban van, a legjobb családpótló közeg számára maga a család.