Emlékhelyet kapnak a visegrádi német őslakosok

Emlékhely létesül, nyáron pedig kripta is épülhet a visegrádi köztemetőben, hogy méltó helyre kerülhessenek a városba a 17–18. században betelepült, zömében német ajkú lakosság földi maradványai, amelyeket a város egykori temetkezési helyén tártak fel 1995 és 2005 között.

2013. 04. 06. 8:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A 17–18. század fordulóján Visegrádra betelepült, zömében német ajkú lakosság a kor szokásainak megfelelően hosszú ideig a település első temploma köré, a mostani iskolaudvar és a templom közé temetkezett, ezt az írásos és képi források mellett a régészeti feltárások is megerősítik” – mondta el Zeller Márton, a helyi német nemzetiségi önkormányzat vezetője az MTI-nek. Az iskola udvarán 1995-től 2005-ig zajló kutatások során 36 teljes csontvázat, számos megbolygatott emberi maradványt, illetve több használati tárgyat találtak, amelyeket a Mátyás Király Múzeumban helyeztek el, de a méltó nyughely kialakítása sokáig váratott magára.

Zeller Márton tájékoztatása szerint Visegrád mostani temetőjében nemrégiben a katolikus egyház egy külön parcellát ajánlott fel, ahol emlékhely létesülne, illetve egy kripta is épülne. Az emlékhelyen állítanák fel a korábban szétszórtan heverő, felújítandó sírköveket és kereszteket, míg a kriptában speciális, vízhatlan dobozokban őriznék meg az utókor számára a visegrádi ősök maradványait. Az emlékhely összköltségéből még hiányzó két-hárommillió forintot júniusig szeretnék előteremteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.