Meglehetős kavalkád fogadja a belpolitika iránt érdeklődőket, ha a parlamenten kívüli alakulatok világát akarják megérteni. A legerősebb szervezet egyértelműen a tavaly októberben megalakuló Bajnai-párt, azonban a szervezet azóta többször elmondta, hogy nem akar önállóan indulni, mindenképpen ellenzéki szövetségben szeretne részt venni. Szintén az újdonság erejével hatott a Magyar Szolidaritás Mozgalom megjelenése, amely mostanra ugyancsak beállt az Együtt 2014 ernyője alá.
2010-ben az ötszázalékos küszöb alatt legjobban az MDF szerepelt, amely Dávid Ibolya és a teljes pártvezetés lemondása után átalakult Jólét és Szabadság Demokratikus Közösségé, de a Bokros Lajos elleni hadjáratot leszámítva nem tudott semmit fölmutatni. A JESZ 2014-ben minden bizonnyal nem fogja elérni a küszöböt, hasonlóan az utóbbi időben alakult liberális alakulatokhoz. A Munkáspárt és a 2010 után alakult 4K! a csalódott baloldali szavazókat szeretné megnyerni, de eddig nem sok siker koronázta a tevékenységüket.
Paár Ádám szerint jelen pillanatban a parlamenten kívüli pártok közül egyedül a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014-nek van esélye arra, hogy bejusson a következő Országgyűlésbe. A Méltányosság Politikaelemző Intézet munkatársa úgy látja, hogy a három elemből álló alakulat (Haza és Haladás Alapítvány, Szolidaritás és az Egymillióan a Magyar Sajtószabadságért) jó esélyekkel indul a következő voksoláson, főleg ha összefog az MSZP-vel. A többi kis párt, a Bokros Lajos vezette Modern Magyarország Mozgalom, a Fodor Gábor nevével fémjelzett Liberálisok és az Ungár Klára vezette Szabad Emberek Magyarországáért – Liberális Párt jóval kisebb esélyekkel indul, mivel ezek az alakulatok nagyjából ugyanarra a szavazói rétegre pályáznak, tette hozzá Paár.
A szakértő úgy látja, az elmúlt években az ellenzék nem tudta kihasználni azt a lehetőséget, ami a kétharmados többségre támaszkodó kormányzásban rejlett. „A jelenlegi kabinet rendkívül nagy megszorításokat eszközölt, és növekedett az emberek létbizonytalansága, a kormányellenes erőknek mégsem sikerült igazából áttörniük.” Ennek oka, hogy az előbb említett kis pártok túlságosan is Budapestre, a nagyvárosokra és a fejlettebb régiókra koncentrálnak a falusias-leszakadó területekkel szemben – fogalmazott Paár Ádám. Az már korábban bebizonyosodott, hogy Budapestről nem lehet választásokat nyerni és leváltani a kormányt, tette hozzá.