Új Ptk.: a KIM meglepődött Szabó Máté támadásán

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) szerint az új polgári törvénykönyv cselekvőképességi szabályai jelentős előrelépést jelentenek a hatályos Ptk. szabályaihoz képest.

2013. 07. 14. 20:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KIM közleményében hangsúlyozta: a cselekvőképességet a jövőben már nem lehet teljesen, általánosan és véglegesen kizárni, hanem csak egyes ügycsoportokra, és 5 éves felülvizsgálat kötelezettségével lehet korlátozni. Az új polgári törvénykönyvet előkészítő kodifikációs bizottság – a jogaik gyakorlásában korlátozottak védelme érdekében – szükségesnek tartotta a cselekvőképességet korlátozó gondnokság intézményének fenntartását – mutatott rá a tárca. Mint írták, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium meglepetéssel értesült arról, hogy Szabó Máté, az alapvető jogok biztosa a még hatályba sem lépett új polgári törvénykönyv cselekvőképességet korlátozó rendelkezéseit támadja az Alkotmánybíróságon, amikor az évtizedek óta hatályban lévő régi polgári törvénykönyv nemcsak a cselekvőképesség korlátozását, hanem a kizárását is lehetővé teszi.

„Nem feltételezzük, hogy a hatályos szabályok elkerülték volna Szabó Máté figyelmét, de nem értjük, hogy hatéves hivatali ideje alatt miért nem talált módot az ombudsman arra, hogy a Ptk. alkotmányosságát megkérdőjelezze” – fogalmaztak a közleményben. Szabó Máté hivatala vasárnap közölte az MTI-vel, hogy az Alkotmánybírósághoz fordult az alapvető jogok biztosa, mert álláspontja szerint alapjogsértő és ellentétes a nemzetközi emberi jogi normákkal is a teljesen korlátozó gondnokság alatt álló, jellemzően fogyatékossággal élő emberek nyilatkozatainak automatikus semmissége, illetve a legszemélyesebb döntések megtételének általános kizárása. A tárca korábban megalapozatlannak nevezte az alapjogi biztos Alkotmánybírósághoz írt beadványát is, amelyben Szabó Máté ombudsman az új Ptk. „aggályos fogalommeghatározásának” felülvizsgálatát és megsemmisítését kérte.

A polgári törvénykönyv kapcsán Navracsics Tibor igazságügyi miniszter júniusban úgy fogalmazott, hogy az az elmúlt tíz év kodifikációs munkájának eredménye, és úgy vélte, az országgyűlési vita során egy olyan Ptk. született, amely az első olyan dokumentum a magyar jogtörténetben, amelyet egy demokratikus parlament demokratikus szavazás keretében fogadott el.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.