Kósa: Velük kell szövetséget kötni

Kósa Lajos szerint a közszolgáltatás esetében az államnak a fogyasztóval kell szövetséget kötnie.

KA
2013. 09. 24. 9:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz ügyvezető alelnöke az M1 Ma reggel című műsorában arról beszélt, hogy azokon a piacokon, amelyek szükségszerűen monopol-, vagy úgynevezett oligopolikus szerkezetűek – vagyis látszólag több vállalat tevékenykedik a piacon, de a fogyasztónak valódi piaci döntése nincsen –, nem tud választani a fogyasztó, akit a verseny nem segít. „Ilyen területen kívánatos az állami szabályzás, hosszú távon pedig a közösségi tulajdon” – hangsúlyozta Kósa.

Arra a kérdésre, miért kell kivásárolni a Főgáz kisebbségi tulajdonát, a politikus úgy fogalmazott: „Nagy különbség van egy olyan vállalat működése között, amelyben egy tulajdonos van 100 százalékban, és egy olyan között, ahol több tulajdonos van. Az egy tulajdonossal rendelkező társaság menedzsmentjét kötelezni lehet bizonyos lépések megtételére, többségi tulajdon esetében erre nincsen lehetőség. Egy személy esetében a tulajdonos korlátlanul felelős a vállalat tevékenységéért.”

Kósa hangsúlyozta, hogy ez nem államosítás, hiszen államosítás esetén magántulajdonból kerül állami tulajdonba valami. Magyarországon a szocialisták úgy privatizálták az energiaszektort, hogy zömmel a magyar állami tulajdont eladták más államok tulajdonának. A politikus elmondta továbbá, hogy szerinte ez nem privatizáció, mert nem szerepel benne magánember.

„A közszolgáltatás esetében a piac nem tudja megoldani, hogy a fogyasztó ne álljon szemben a nagy szolgáltató és az állam hallgatólagos szövetségével, ám ennek fordítva kellene lennie, az államnak a fogyasztóval kell szövetséget kötni. A fogyasztó a szavazó, és a magyar emberek érdekeit kell képviselni” – hangsúlyozta a Fidesz ügyvezető alelnöke. Kósa hozzátette: „Az, hogy bizonyos közszolgáltatások esetén kötelezően írnak elő nonprofit szervezeti formát, alkotmányossági kérdés.”

Az egész rezsiszféra piaci szabályozását újra kell gondolni – mondta Kósa szeptember 23-i napirend előtti felszólalásában. Mint mondta, a szocialisták és az SZDSZ a szabályozatlan piac mellett tette le a voksát. Ennek az lett az eredménye, hogy 2012-re a gázár az Európai Unión belül Magyarországon volt a legmagasabb, a villamos energia árát tekintve pedig csak egy ország előzött meg bennünket. A napnál is világosabb, hogy egy ilyen helyzetben a fogyasztó az, aki ki van szolgáltatva – szögezte le.

Hamburg önkormányzata visszavásárolja az áram-, gáz- és távhőszolgáltatás hálózatait, miután a szeptember 22-i népszavazáson többséget szerzett az erre irányuló javaslat. A magyar kormány is hasonló terveket fontolgat. Orbán Viktor szeptember 20-i rádióinterjújában közölte azt is, hogy folyamatosan tárgyalnak hat-hét nagyon komoly, korábban privatizált közműcég visszavásárlásáról, állami kézbe vételéről. Konkrét vállalatnevek említése nélkül úgy fogalmazott: „a vízműveknél is ez a helyzet és a szemétszolgáltatásnál is”.

Giró-Szász András kormányszóvivő ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: nincs szó a közműcégek államosításáról vagy kisajátításáról, az állam megfontolja az egyes szolgáltatóknak a tulajdonuk értékesítésére tett ajánlatát.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.