Pénzért leszázalékolás – orvos is kapott börtönt

A pénz el sem jutott a doktorig, aki sokszor vizsgálat nélkül készített leleteket.

GB
2013. 09. 13. 9:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rokkantság fokát megállapító orvosszakértői bizottság mellett ügyintézőként dolgozó elsőrendű vádlottat négy év hat hónap börtönnel sújtotta a bíróság, a büntetés felét négy év próbaidőre felfüggesztve. Az asszonnyal szemben – akit befolyással üzérkedés bűntettében és más bűncselekményekben mondtak ki bűnösnek – 1,215 millió forint vagyonelkobzást is elrendelt az ítélőtábla. A másodrendű vádlott orvosra egy év nyolc hónap, végrehajtásában három évre felfüggesztett börtönt szabott ki a bíróság 780 ezer forintos vagyonelkobzás mellett.

A két vádlott 2009-ben állapodott meg abban, hogy a leszázalékolásuk miatt hozzájuk forduló páciensektől – a jogszabályi változásokra és szigorításokra tekintettel – kenőpénzt kérnek, esetenként legalább 100 ezer forintot.

Az egészségügyi rendszer megannyi tisztességes dolgozója, és velük együtt a betegtársadalom is bizakodóbbá válhat: megkezdődhet a kiskirályok trónfosztása. Az MNO hálapénzekről készített írását itt olvashatja.

 

Húsz évvel a rendszerváltás után is rendszeresen fizet hálapénzt a magyar beteg, és továbbra sem lát kivetnivalót ebben.

Az elsőrendű vádlott azt állította, hogy a kapott összeg egy részének továbbadásával befolyásolja a szakértői bizottságban véleményt adó orvost a kedvező elbírálás érdekében, a pénzt azonban megtartotta magának. Az asszony azt is vállalta, mindent megtesz annak érdekében, hogy a doktornő által küldött betegek ahhoz a bizottsághoz kerüljenek, ahol ő az ügyintéző.

Azokban az esetekben, amikor a páciensek orvosi iratai – a doktornő véleménye szerint – nem voltak megfelelőek a várt tartalmú szakvéleményhez, a másodrendű vádlott a szükséges vizsgálatok elvégzése nélkül készített leleteket. Olyan esetek is előfordultak, hogy az elsőrendű vádlott a közvetlenül hozzá forduló betegeknek is felajánlotta, pénz ellenében elintézi a kedvező szakvélemény elkészítését.

2009 decembere és 2010 májusa között a két tucat érintett páciens ügyében – egy eset kivételével – valamennyi szakvélemény az ígért tartalommal készült el. Az ügy felderítésekor azonban kiderült, a kérelmezők valóban betegek voltak, a szakvéleményben megállapított egészségkárosodásnak megfelelően.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.