Komoly eszközök vannak a rezsicsökkentés védelmére

Nonprofit cégekkel, vagy akár az alkotmányba emeléssel garantálható a rezsidíjak csökkentése.

NT
2013. 11. 07. 19:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cseresnyés Péter – aki egyben a város polgármestere is – úgy fogalmazott: miután a rezsidíjak csökkentésének komoly ellenzői voltak, a kormánypárt és frakciója további lépésekre is kész. A rezsidíjak csökkentésének védelmét oly módon is törvénybe lehet foglalni, hogy közműszolgáltatásokat kizárólag nonprofit cégek végezhetnek, „és ezt akár egy alkotmányos biztosítással is hajlandók vagyunk megtámogatni” – közölte a politikus.

Mint azt az MNO megírta, a Fidesz Rogán Antal frakcióvezető irányításával hozott létre ez év szeptemberében egy munkacsoportot, ami azt vizsgálja, szükségszerű-e beemelni az alkotmányba a rezsicsökkentést, vagy elégséges-e önmagában a nonprofit közműszolgáltatásokról szóló törvény elfogadása. Erről azonban még nem született döntés.

Cseresnyés Péter felidézte, hogy a gáz, a távhő és az áram árának januári, majd a víz- és csatornadíj, a szippantott szennyvíz, a PB-gáz és a szemétdíj júliusi 10 százalékos díjcsökkentése után november 1-jétől további 11,1 százalékkal mérséklődött a gáz, a távhő és az áram díja. Ez egy átlagcsalád esetében évente mintegy 100 ezer forint megtakarítást jelent, ami a 200 ezer forintos havi átlagbérhez képest mintegy négyszázalékos reálbér-növekedésnek felel meg.

Kitért arra is: akik azt kifogásolják, hogy a versenypiacot és a diszkriminációmentességet sértve a vállalatoknak nem csökkent a rezsidíjuk, a közszolgáltatást nyújtó cégek extraprofitját védik. Kár nem érheti a rezsicsökkentés miatt a magyarországi vállalatokat, legfeljebb azokat „a nyugati tulajdonban lévő cégeket”, amelyek eddig a hasznukat nem itt használták fel, nem itt fektették be, hanem extraprofitként kivitték az országból.

Arra az újságírói kérdésre, hogy egyes vélemények szerint a megtakarítás nem marad a családoknál, mert a tranzakciós és egyéb adókkal a kormányzat többszörösen visszaveszi az állampolgároktól, Cseresnyés Péter azt válaszolta: a rezsicsökkentést és a banki költségeket nem szabad összekeverni. Utalt rá: a parlament nemrég fogadta el, hogy havonta két alkalommal 150 ezer forintig mindenki ingyen vehet fel pénzt a számlájáról.

A bankok működésében is „megpróbálunk megfelelő irányt mutatni, hogy hogyan kell ezt tisztességesen csinálni” – jegyezte meg. Hozzátette, hogy piaci verseny indul majd az ügyfelekért, és eddig sem minden bank terhelte rájuk a többletköltségeket.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.