A törekvés az, hogy ettől az évtől 12 év alatti gyermek ne kerüljön gyermekotthonba, az ott élők közül pedig folyamatosan nevelőszülőkhöz adjanak ki gyermekeket – fogalmazta meg az államtitkár a 180 percben. Ezeknek a gyerekeknek a családközeli ellátás nyújthat hosszú távú segítséget – jelentette ki Soltész Miklós, aki beszélt arról is, hogy a nevelőszülők mostantól munkajogviszonyban lesznek és magasabb díjazásban részesülnek.
A szociális és gyermekvédelmi területen dolgozó szakemberek januártól öt és tizenegy százalék közötti szociális bérpótlékot kapnak, hiszen az itt dolgozók hallatlan nagy munkát, komoly feladatot végeznek – emelte ki szintén az idei változások közül az államtitkár.
A fogyatékkal élőket érintő változás az úgynevezett kitagolás, melynek során az érintetteket 50 fős nagyobb otthonokban, 12 fős lakásotthonokban, illetve a legenyhébb fogyatékossággal élőket adott esetben 3-4 fős lakásokban helyezik el – magyarázta Soltész Miklós. Mint mondta: egy-két helyen feszültséget okozott az elképzelés, többen most is félnek, mert azt gondolják, hogy ezek az emberek veszélyesek a környezetükre, holott olyanokról van szó, akik enyhébb fogyatékossággal küzdenek, alkalmasak az önálló életvitelre, illetve csupán kis segítségre szorulnak. Ha egy közösség elfogadó, befogadó, az a közösséget is erősíti, legyen szó egy kistelepülésről, vagy egy kisvárosról – mondta Soltész Miklós a 180 percben.