Egyre zavarosabb a TakarékBank ítélethirdetése

A Fővárosi Törvényszék először azt közölte, hogy hétfőre kivizsgálják az ügyet, majd hirtelen cáfoltak.

2014. 04. 25. 19:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról beszámoltunk, információink szerint jóval a kihirdetése előtt a felpereshez és az Origo hírportálhoz került az a bírói végzés, amelyet Bene Lajos bíró hozott a TakarékBank perében. Az Origo erről szóló cikke már 9 óra 13 perckor olvasható volt a hírportálon, míg a bírói végzés kihirdetését csak 11 óra 50 perckor fejezték be.

A köztévé Híradója az MNO információi alapján kereste a Fővárosi Törvényszéket, akik először hétfőre ígértek választ, majd az anyag adásba kerülése után reagáltak. A szóvivő azt közölte a Híradóval: határozottan kijelenti, hogy nem felel meg a valóságnak, ami a cikkben megjelent, a bíróság a határozathirdetés előtt nem adta ki a végzést az Origónak és a felperesnek. Póta Péter hozzátette, hogy Bene Lajos bíró nem hibázott, az április 18-i tárgyalás során minden eljárásjogi szabályt betartott, így jogsértés nem történt. A tanácsvezető bíró berekesztette a tárgyalást határozathirdetésre, majd fél óra múlva újból megnyitotta és kihirdette a felfüggesztő végzését. A bíróság mindezt igazolni tudja jegyzőkönyvileg is, amely pedig közokiratnak minősül – tette hozzá.

A szóvivő válasza ugyanakkor, bár cáfolni igyekszik, de egyre zavarosabbá teszi az ügyet. Hiszen azt közölte, hogy a bíró szünetet rendelt el, így viszont a cikknek még később kellett volna megszületnie. Ezzel szemben 9.13-kor megjelent a teljes tárgyalásról szóló beszámoló az Origón.

Külön érdekesség, hogy a Híradó, amikor pénteken az mno.hu információ alapján megkereste a törvényszéket, azt a választ kapta, hogy tájékozódnak, meghallgatják a bírót, hétfőn pedig részletes tájékoztatást adnak. Ennek ellenére, miután lement a Híradóban a tudósítás, mégis nyilatkoztak a köztévének, már azt közölve, hogy Bene Lajos jogszerűen járt el.

Péntek este beszállt az Origo is a magyarázkodásba. Mint írták: „az ítélethirdetés 9 órakor kezdődött, újságírónk folyamatosan tudósított az eseményről, az első verzió 9.13-kor jelent meg, de ekkor még az ítélet nem szerepelt benne, csak a cikk előzménye, háttér-információk és néhány sor arról, hogy mi történik épp a tárgyalóteremben. Az ítéletről szóló információk pedig a kihirdetés után jelentek meg. Előbb nem is jelenhettek meg, hiszen nem voltak a birtokunkban.”

Az online portálok bevett gyakorlata, hogy az olyan cikkeknél, amelyek új tartalmakkal bővülnek, folyamatosan jelzik a frissülés időpontját. Ezt a dokumentálást ennél a cikknél valamilyen oknál fogva az Origo.hu elmulasztotta megtenni.

Mint a Magyar Nemzet pénteki cikkében arról már beszámolt, a bíró a tárgyalások során többször önellentmondásba keveredett, furcsa párhuzamokat vont az integrációs törvény, valamint a munkatáborok és a holokauszt között; a lap arra is emlékeztet, hogy Bene korábbi álláspontjával szembefordulva fordult az AB-hoz, hiszen korábban ezt a taláros testület leterheltségére hivatkozva nem tette meg.

A bíró korábban, a januári tárgyalás során is a felperesnek kedvezett azzal, hogy bár eredetileg csupán öt percet adott volna arra, hogy ésszerű kereseti igényt fogalmazzon meg, amikor a felperes képviselője nem tudott nyilatkozni, ezt az időt egy órára, majd három hónapra tolta ki.

Információink szerint az ilyen megdöbbentő, a korábbi álláspontjával teljesen ellentétes döntései előtt a bíró rendszeresen hosszú szüneteket rendel el. Az áprilisi tárgyalást ráadásul már ítélethozatalra berekesztette, majd egy körülbelül egyórás szünet után mégis újranyitotta, és ekkor hozta korábbi álláspontjától merőben eltérő végzését is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.