Bár a csúfos választási kudarc óta is egyre többen bírálják nyíltan Mesterházy Attilát, szocialista forrásaink szerint ez a fajta támadás a pártvezető ellen még inkább felerősödhet, ha rosszul szerepelnek a május 25-i európai parlamenti választásokon. Volt aki felvetette, hogy jelentősen elmérgesedhet a helyzet, ha az immáron önállóan, szövetségesek nélkül induló szocialistákat még a Jobbik is megelőzi az uniós voksoláson. A Jobbik egyértelmű célja egyébként éppen ez.
Informátoraink arra is felhívták a figyelmet, hogy a támadások ellenére Mesterházy komoly támogatottsággal rendelkezik saját pártján belül. A párt leendő parlamenti frakciójában is főként a hozzá lojális, általában a fiatalabb generációhoz tartozó politikusok ülnek majd. Harangozó Tamás – aki sajtóhírek szerint a választási vereséget kibeszélő választmányi ülésen is kiállt már a pártelnök mellett – szerdán este az ATV Egyenes Beszéd című műsorában hasonló hangot ütött meg. Úgy fogalmazott, hogy „nem a nyilvánosság előtt kellene élve boncolgatni magunkat”, a vitákat pedig a párton belül kellene tartani.
Kijelentette, most az európai parlamenti kampányra kell koncentrálniuk, és csak ezután kell értékelni a helyzetet. Harangozó azt is felvetette, hogy a kritikáknak akkor van elsősorban értelmük, ha egy alternatív javaslat is van mellettük. Úgy fogalmazott, hogy a megoldások tekintetében kellene inkább hasonló erőfeszítéseket tenni. A Mesterházy Attila felelősségét firtató, Szekeres Imre által felvetett új baloldali párt felépítése kapcsán pedig azt hangsúlyozta, hogy ez zajlik 2010 óta az MSZP-ben. Akkor ugyanis a párt sok tekintetben a megszűnés szélén volt – mondta.
Eközben viszont az MSZP újabb „régi motorosa” állt be a pártvezetést bírálók sorába. A saját bevallása szerint is csalódott Kovács László a Hír TV szerda esti műsorában azt vetette fel, vajon a párt döntéshozói – beleértve a 2012-ben megválasztott új elnökséget – kellő tapasztalattal, kellő felkészültséggel, tudással, meggyőző erővel és hitelesen tudták-e a szocialista párt által vallott értékeket képviselni. Szerinte erre választ kell kapni, hiszen a választási eredményekből látszik, hogy nem tudták mozgósítani azokat a szavazókat, akik a korábbi közvélemény-kutatások alapján kormányváltást szerettek volna. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a választási vereség kapcsán szerinte nem kizárólag személyi felelősségben kell gondolkozni.
Kovács azon túl, hogy nem került fel a szocialista párt európai parlamenti listájára, a korábban Mesterházy mellett működő, a sajtóban csak „vének tanácsának” nevezett tanácsadói testület tagjaként sem funkciónál már. A főként az MSZP nagy öregjeiből álló csoport megbízatása ugyanis megszűnt. Lendvai Ildikó volt pártelnök, a grémium egyik tagja lapunknak azt mondta, hogy mandátumuk eredetileg is az országgyűlési választásokig szólt. Azt azonban hangsúlyozta, hogy a jövőben sem akadályozza semmi, hogy Mesterházy Attilával beszélgessenek.