Erős Mesterházy hátországa

Bár a szocialista pártelnök elleni támadás felerősödhet, ha az MSZP rosszul szerepel az EP-választásokon, Mesterházynak van kire támaszkodnia a párton belül.

Katona Mariann
2014. 04. 18. 4:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a csúfos választási kudarc óta is egyre többen bírálják nyíltan Mesterházy Attilát, szocialista forrásaink szerint ez a fajta támadás a pártvezető ellen még inkább felerősödhet, ha rosszul szerepelnek a május 25-i európai parlamenti választásokon. Volt aki felvetette, hogy jelentősen elmérgesedhet a helyzet, ha az immáron önállóan, szövetségesek nélkül induló szocialistákat még a Jobbik is megelőzi az uniós voksoláson. A Jobbik egyértelmű célja egyébként éppen ez.

Informátoraink arra is felhívták a figyelmet, hogy a támadások ellenére Mesterházy komoly támogatottsággal rendelkezik saját pártján belül. A párt leendő parlamenti frakciójában is főként a hozzá lojális, általában a fiatalabb generációhoz tartozó politikusok ülnek majd. Harangozó Tamás – aki sajtóhírek szerint a választási vereséget kibeszélő választmányi ülésen is kiállt már a pártelnök mellett – szerdán este az ATV Egyenes Beszéd című műsorában hasonló hangot ütött meg. Úgy fogalmazott, hogy „nem a nyilvánosság előtt kellene élve boncolgatni magunkat”, a vitákat pedig a párton belül kellene tartani.

Kijelentette, most az európai parlamenti kampányra kell koncentrálniuk, és csak ezután kell értékelni a helyzetet. Harangozó azt is felvetette, hogy a kritikáknak akkor van elsősorban értelmük, ha egy alternatív javaslat is van mellettük. Úgy fogalmazott, hogy a megoldások tekintetében kellene inkább hasonló erőfeszítéseket tenni. A Mesterházy Attila felelősségét firtató, Szekeres Imre által felvetett új baloldali párt felépítése kapcsán pedig azt hangsúlyozta, hogy ez zajlik 2010 óta az MSZP-ben. Akkor ugyanis a párt sok tekintetben a megszűnés szélén volt – mondta.

Eközben viszont az MSZP újabb „régi motorosa” állt be a pártvezetést bírálók sorába. A saját bevallása szerint is csalódott Kovács László a Hír TV szerda esti műsorában azt vetette fel, vajon a párt döntéshozói – beleértve a 2012-ben megválasztott új elnökséget – kellő tapasztalattal, kellő felkészültséggel, tudással, meggyőző erővel és hitelesen tudták-e a szocialista párt által vallott értékeket képviselni. Szerinte erre választ kell kapni, hiszen a választási eredményekből látszik, hogy nem tudták mozgósítani azokat a szavazókat, akik a korábbi közvélemény-kutatások alapján kormányváltást szerettek volna. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a választási vereség kapcsán szerinte nem kizárólag személyi felelősségben kell gondolkozni.

Kovács azon túl, hogy nem került fel a szocialista párt európai parlamenti listájára, a korábban Mesterházy mellett működő, a sajtóban csak „vének tanácsának” nevezett tanácsadói testület tagjaként sem funkciónál már. A főként az MSZP nagy öregjeiből álló csoport megbízatása ugyanis megszűnt. Lendvai Ildikó volt pártelnök, a grémium egyik tagja lapunknak azt mondta, hogy mandátumuk eredetileg is az országgyűlési választásokig szólt. Azt azonban hangsúlyozta, hogy a jövőben sem akadályozza semmi, hogy Mesterházy Attilával beszélgessenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.