Össztűz alatt Mesterházy Attila

Egyre több szocialista politikus tartja felelősnek Mesterházy Attilát a választási kudarcért.

Katona-Bákonyi
2014. 04. 17. 4:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A baloldal választási kudarcát követő önkritikusnak tűnő megszólalások és a szocialista vezetést bíráló hangok ellenére is ragaszkodik a hatalomhoz Mesterházy Attila. Az MSZP elnöke a tegnapi Népszabadságban megjelent interjújában ismét leszögezte, hogy az őszi tisztújításon újra ringbe száll a pártvezetői posztért. Arról is beszélt, hogy saját maga javasolta, csak az őszi önkormányzati választások után tartsák meg a tisztújítást, mert szerinte „ebben a speciális helyzetben” sokkal nagyobb kárt okozott volna, ha nem viszik tovább a folyamatot. – Ha úgy tetszik, ezen forgatókönyv alapján még az európai és az önkormányzati választás eredményét is az én nyakamba varrhatják – érvelt a pártvezetői posztjának megtartása mellett.

Pedig a változások szükségessége mellett így vagy úgy, de szinte minden eddigi megszólaló hosszasan érvelt. Lendvai Ildikó korábbi pártelnök szerint ha nincs változási ígéretük, azzal azt üzenik, hogy minden ugyanígy lesz 2018-ban is. A szocialista pártra váró feladatokat úgy mutatta be kedden este az ATV Egyenes Beszéd című műsorában, mint egy nagytakarítást. Elsőként szerinte ki kell söpörni a szőnyeg alól a szemetet, vagyis elő kell venni a belső vitákat. A következő lépés a szoba átrendezése, vagyis a párt belső működési rendjének elemzése, végül pedig az ablaknyitás, amellyel szerinte az MSZP újrarendezhetné a külvilággal való kapcsolatát.

Erősebben fogalmazott ugyanakkor Braun Róbert. Az MSZP választmányának tagja tegnap a köztévé reggeli műsorában újra megerősítette korábbi véleményét, miszerint Mesterházynak illett volna felajánlani a lemondását. Braun egyébként önmaga ellen bizalmi szavazást kért a monori választókerületben, ám nem ő az egyedüli, aki önkritikát gyakorolt a választási kudarc után.

Szekeres Imre a jászsági szervezet vezetéséről mondott le. Lapunk információi szerint két napon keresztül tanácskoztak a megyében, végül Szekeres – Facebook-oldalán azt írta, egyértelművé vált, a győzelemhez hiányzó 800 ezer szavazat nem magyarázható azzal, hogy lejtett a pálya és azzal sem, hogy minden eszköz a kezükben volt az internet kivételével. – Leginkább azon múlott, hogy ezt a négy évet elvesztegettük. Mesterházy Attila volt az elnök végig, övé a felelősség – fogalmazta meg a pártelnökkel szembeni kritikáját. A parlamenttől búcsúzó Szekeres – aki már a szocialisták választási vereségét kibeszélő múlt hét végi választmányi ülés előtt is a pártvezetés lemondását hiányolta – most azt hangsúlyozta, új baloldali demokratikus pártot kell szervezni az MSZP bázisán.

Szanyi Tibor viszont Szekeres és Braun kritikáihoz annyit fűzött hozzá, hogy olyan ez, mint amikor valaki a villamoson bliccel. – A villamoson az a normális, hogy mindenkinek van jegye, vagy bérlete, de vannak olyanok is, akik bliccelnek – közölte az ATV tegnap reggeli műsorában.

A szocialistáknál uralkodó káoszt erősíti a rendpárti vonalra való áttérést övező vita is. Ismert, a Békés megyei Varga Zoltán vetette fel először, ha a Jobbiknak sikerült megszólítani a közbiztonság kérdése kapcsán az MSZP által is áhított szavazókat. Mesterházy később hiába próbálta hűteni a kedélyeket azzal, hogy nincs és nem is lesz rendpárti MSZP, Steiner Pál már egyértelművé tette: ha az MSZP felveszi jelszavai közé a rendpártiságot, ő távozik a pártból.

Török Zsolt eközben „elhajtaná” az MSZP közeléből Konrád Györgyöt és tanácsadói körét. Az MSZP volt szóvivője szerint ők segítették a parlamentbe a Jobbikot és nekik köszönhető a Fidesz kétharmada is. „Elég volt már Konrád Györgyből, aki nagyon okos és nagyon tisztelem, csak elment mellette a világ. És tudomásul kell venni, hogy a nagykörúton kívül is élnek emberek. Sőt, vidéken is! Én meg inkább azt a 9,5 milliót képviselném és nem ezt a szűk kört. Volt nekik is pártjuk: azt is szétverték. A miénket hagyják már békén!” – fogalmazott indulatosan a bajai videóbotrányba belebukott volt szocialista szóvivő a Facebookon.

Frakció. Ragaszkodik az önálló parlamenti frakcióhoz a Demokratikus Koalíció (DK). A Heti Válasz információi szerint Gyurcsány Ferenc azt szeretné, hogy egy listán bejutott MSZP-s képviselő mondjon le a mandátumáról, s így öt fővel megalakulhatna az áhított DK-frakció. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.