Az Elég hiú, egoista emberek – Miért nem volt esélye az ellenzéknek a magyar választáson? című cikkében Stephan Löwenstein az MSZP, a Gyurcsány Ferenc és a Bajnai Gordon vezette erők választási szövetségének előzményeit ismertetve kiemelte a 2006-os őszödi beszédet és a tüntetéseket, amelyekkel kapcsolatban hangsúlyozta: „mélyen beégett a Fidesz kollektív emlékezetébe”, hogy a rendőrség erőszakkal lépett fel a párt egy békés tüntetésével szemben.
Mindig erre emlékeztetnek, amikor felmerül a vád, hogy a Fidesz a kétharmados többségét tisztességtelenül használja fel az ellenzékkel szemben, és az esetet „vélhetően a Fidesz sok embere valóban felhatalmazásként értékeli arra, hogy minden erővel távol tartsa a hatalomtól az akkori események főszereplőit” – tette hozzá.
A 2010 előtti időszakkal kapcsolatban kiemelte még, hogy „a bénultság évei” után az ország az „államcsőd szélére” jutott, gyakran Görögországgal egy lapon emlegették, és az összeomlást csak egy IMF-hitel és „mélyen húsba vágó” intézkedések révén lehetett elkerülni.
Orbán Viktor 2010-es „földcsuszamlásszerű győzelmének az erkölcsi, gazdasági és társadalmi kisiklások alapoztak meg”, és a 2014-es kampány „hátterét is ezeknek az éveknek az eseményei jelentették” – fejtette ki, hozzátéve, hogy Gyurcsány személye „sokak számára hiteltelenítette a baloldali szövetséget”, az pedig „nem segített feltétlenül” Bajnainak, hogy külföldön sikeres válságkezelőként „ünnepelték”, mert Magyarországon „elsősorban a megszorításokra és elbocsátásokra emlékeztek” kormányfői tevékenységéből.
A FAZ szerzője egyebek között hangsúlyozta, hogy a három párt összefogása után „a Fidesznek könnyű volt a régi ellenségképre, Gyurcsányra kihegyezni a kampányt”.
„Vajon a választási rendszer akadályozta meg a baloldali szövetség sikerét? A főszereplők és sok támogatójuk is szeretné így látni” – írta Stephan Löwenstein, hozzátéve, hogy a szövetség „heterogenitása” biztosan ártott, ugyanakkor a baloldal jobb eredményt ért el, mint 2010-ben. Nem biztos, hogy Gyurcsány vagy Bajnai egyedül indulva átlépte volna a bejutási küszöböt, az viszont biztos, hogy a Fidesz az új rendszer révén szerzett ismét kétharmados többséget annak ellenére, hogy a szavazatoknak csak a 44,5 százalékát szerezte meg – írta a FAZ szerzője.