Ilyen duplázás még nem volt

Az Orbán-kormány földcsuszamlásszerű győzelmétől hangos a külföldi sajtó.

VZ
2014. 04. 08. 12:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Rzeczpospolita című lengyel lap szerint európai viszonylatban is rendkívüli a Fidesz-KDNP választási szereplése, mert egyetlen európai országban sem aratott egy párt ilyen arányú győzelmet két egymást követő választáson a második világháború óta. Ugyanakkor a pártnak önreflexiót kell tartania, és választ találnia arra, hogy miért veszítette el a Fidesz 2010 óta támogatóinak 23 százalékát. A szerző szerint ugyanakkor a kormánypárt minden nehézség nélkül győzött volna az előző választási rendszerben is, de nem lett volna esélye a kétharmadra, amelynek megőrzése inkább presztízskérdés számára.

A kétharmados többség megőrzése – amit mindazonáltal még nem erősítettek meg – leginkább a baloldali ellenzék gyengeségének köszönhető, amelynek összefogása a szerző szerint csak átmeneti volt, amit az is bizonyít, hogy a tagpártok vezetői külön-külön várták az eredményeket a választások estéjén, és a keserű vereséget is külön-külön vették tudomásul. A baloldalnak néhány hétre lesz szüksége, hogy összeszedje magát, és akciótervvel álljon elő a jövőre nézve – állapította meg.

A Hospodárské Noviny című cseh gazdasági és politikai napilap rámutat: a Jobbik olyan nagy támogatást kapott a választáson, amelynél nagyobbat a populista szélsőjobboldal csak Svájcban kapott, ugyanakkor mégis az általa vártnál gyengébb eredményt ért el. A kommentár szerzője szerint Orbán sikeres retorikája is „jobboldali populista”, s ezzel szavazatokat vesz el a Jobbiktól, amit viszont a cikk szerzője szerint pozitív jelenségnek kell tekinteni.

A Jobbik megerősödésére mutatott rá jegyzetében az E15 című gazdasági napilap is. „Ha a Fidesz meg akarja állítani a Jobbik további erősödését, és nem akarja elveszíteni saját szavazóit, akkor a jövőben közelednie kell majd a radikálisok politikájához” – véli a szerző.

A Nyezaviszimaja Gazeta című orosz napilap azt írja, hogy a magyarországi választások nem Brüsszel ízlése szerint zajlottak, ugyanakkor Brüsszel és Berlin ellenszenve nem elsősorban az elfogadott törvényeknek és az alkotmánynak tulajdonítható, hanem annak, hogy az EU-nak az nincs az ínyére, hogy a sok „színtelen” uniós vezetőhöz képest Orbán kitűnik a nemzeti érdekeket védelmező önálló politikai személyiségként. Az Orbán-kormány nem volt hajlandó mindenben követni az Európai Unió irányelveit, a miniszterelnök pedig vitába szállt a brüsszeli bürokratákkal, kétségeket fogalmazott meg az egyes integrációs folyamatokkal szemben, és a nemzetállam megszilárdítását hirdette – írja a lap.

A periodika arra is felhívja a figyelmet: más országokkal ellentétben Magyarországon tavaly óta többször csökkentették az adókat, a gáz, a villany és a víz árát, és ezek az intézkedések meglátszottak a Fidesz választási eredményén. Brüsszelben ezt nemzeti-konzervatív populizmusnak nevezik, de bárhogyan is nézzük, az országot sikerült kirángatni a recesszióból – írta az orosz lap, és megjegyezte, hogy ehhez Budapest igyekezett aktív külgazdasági együttműködést folytatni a többi között Oroszországgal is.

Orbán marad Magyarország erős és vitatott embere – írta a La Libre Belgique, Belgium második legnagyobb példányszámú francia nyelvű napilapja. A megszólaltatott elkeseredett ellenzéki szavazók arról számolnak be, hogy a Fidesz mindent központosított, pénz tekintetében és a médiában is hozzá került az előny. Hozzáteszi ugyanakkor: senki sem gondolhatta komolyan, hogy „a lejáratódott alakokból álló” baloldali pártszövetség győzhet.

A lap idézi Sík Endrét, a Tárki politológusát is, aki abszurdnak nevezi, hogy a voksok 44,5 százalékával ilyen domináns többséghez lehessen jutni. A tudósító Ablonczy Bálintot, a Heti Válasz újságíróját is megszólaltatja, aki szerint ugyanakkor az eredmény nagy személyes győzelem Orbán Viktor számára, akinek az újraválasztásáért európai támadói tettek a legtöbbet, bírálataikkal összekovácsolva a miniszterelnök szavazóbázisát.

Kitér a lap arra is, hogy az általa szélsőjobboldalinak minősített Jobbik jobb eredményt ért el, mint 4 éve, és sikeresen szólította meg azokat, akik sem Orbánban, sem ellenfeleiben nem hisznek.

A brit Financial Times (FT) európai kiadása kedden a „gulyásrevansista” nagy győzelméről ír. A szerkesztőségi cikk kiemeli, hogy Magyarország „lázító” miniszterelnöke földcsuszamlásszerű győzelmet aratott. A lap szerint a Fidesz az elmúlt négy évben a külhoniaknak adott állampolgársággal „magáévá tette Nagy Magyarország ügyét". Az FT szerint az Orbán-kormány igény szerint beavatkozott a piac működésébe, hogy megbüntesse azokat, akiket antiszociálisnak ítélt, és a „nyers többség erejével erőltette át az alkotmánymódosításokat".

Orbán elsöprő erejű újraválasztása az ellenzék gyengeségét is mutatja – írja lap, amely szerint a szocialisták még mindig nem heverték ki 2002 és 2010 között katasztrofális kormányzásuk időszakát. A győzelem felhatalmazást ad a kormányfőnek, hogy folytassa Magyarország újjáépítésének politikáját, a szocialisták vezette kormányellenes szövetség összeomlása pedig szavatolja, hogy az ellenzék gyönge lesz – írja az FT európai kiadása, amely megemlíti a Jobbik megerősödését is.

A lap felhívja a figyelmet, hogy a következő ciklusban Orbánnak bőven lesz lehetősége, hogy „kielégítse hajlamát az állam és a párt közötti határok további elmosására”, mert az alkotmánybíróság és a monetáris tanács több tagjának megbízatása is lejár. Ugyanakkor az FT szerint Brüsszel nehezen talált fogást a magyar miniszterelnökön, de a lap szerint „mivel Orbán Viktort otthon semmi sem akadályozza, a miniszterelnök uniós partnereinek kell „az élre állniuk" a kérdésben.

A lap a választásokról szóló külön tudósításában azt hangoztatja: a nemzetközi megfigyelők kétségeket ébresztettek annak legitimitásával kapcsolatban, mert azt állapították meg, hogy bár a voksolás rendben zajlott, a kormánypárt indokolatlan előnyt élvezett. Ismerteti a lap, hogy a miniszterelnök azzal utasította vissza a bírálatot, hogy a kormány világos és megkérdőjelezhetetlen felhatalmazást kapott a folytatásra.

Magyarországot ismét a Fidesz és Orbán Viktor vezeti majd, akinek kormányzása idején fokozatosan eltűntek a magyar befektetések Szlovákiából – írta „Orbán előnyben van Szlovákiával szemben” című cikkében a Hospodárské Noviny (HN) szlovák gazdasági-közéleti napilap, amely szerint hazánk „jobb helyzetben van”, mint Szlovákia, többek között a kisebb a társasági adó miatt. A lap egy másik cikkében megszólaltatott elemző szerint gyengülhet ugyan a forint, de amennyiben a választásokat a szocialista ellenzék nyerte volna, „populista programjuk komoly gondot jelentett volna” a magyar költségvetésnek.

A független pozsonyi Pravdában Szlovákia volt budapesti nagykövete értékelt, aki szerint csoda, amire az ellenzék várt, nem következett be, a Fidesz „előrelátó módon” főként a választási törvény módosításával biztosította győzelmét – hasonlóan vélekedett a liberális Sme magyar témákkal foglalkozó kommentárírója, Peter Morvay is. Az Új Szó című szlovákiai magyar nyelvű lap viszont azt írta: „a Fidesz dominanciája megkérdőjelezhetetlen, jogosan vezeti újabb négy évig az országot”, és azt is leszögezte: Orbán Viktor megérdemelte a győzelmet. „A baloldal nem volt képes a megújulásra, a Jobbik erősödött, de nem túl látványosan, nem jelent közvetlen veszélyt a Fideszre” – írta a pozsonyi lap kommentátora, aki szerint Orbánék nem változtatnak a határon túli magyarokkal kapcsolatos politikájukon.

Magyarországon nem a politikát, hanem a gazdasági fenntarthatóságot illetően merülnek fel kétségek – kommentálta az IlSole24Ore című olasz gazdasági napilap a magyar választási eredményeket. Az újságnak nyilatkozó Dan Bucsa, az olasz UniCredit csoport gazdasági szakértője csekélynek nevezte a magyar gazdasági növekedés esélyeit, és kijelentette, hogy 2030 előtt nem várható az euró bevezetése.

A Corriere della Sera konzervatív napilap azt a választ idézte, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök a hétfői nemzetközi sajtótájékoztatón adott az olasz újság tudósítójának: „A Fidesz a garancia azzal a veszéllyel szemben, hogy olyan szélsőséges pártok, mint a Jobbik, túlzott befolyáshoz jussanak a magyar közéletben”. A katolikus L'Avvenire cikkének az Orbánnak a szélsőjobbal kell számolnia címet adta. Az olasz püspöki kar napilapja szerint a „Jobbik erősödése nem jó előjel” a májusi európai választásokra.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.