Iránymutatás kiadására azért van szükség, mert általános kampánycsend ugyan nem lesz, de az új választási törvény azt írja elő, hogy a szavazókörnek helyet adó épület bejáratától számított 150 méteren belül, közterületen nem lehet semmilyen kampánytevékenységet folytatni.
Az iránymutatás szerint a „relatív kampánytilalom” az aktív kampánytevékenység folytatására vonatkozik, azaz a közterületen korábban jogszerűen elhelyezett plakátokat nem kell eltávolítani, a jogszerűtlenül elhelyezett plakátokat viszont igen.
Az NVB iránymutatása szerint megsérti a kampánytilalmat, ha valaki a 150 méteres körzeten kívül úgy kampányol, hogy az a körzeten belül hallható, illetve látható. Az NVB ezzel a „bekiabáló” kampányolásról mondta ki, hogy megítélése szerint jogszerűtlen.
Az iránymutatás szerint nem jelenti a relatív kampánytilalom sérelmét, ha a jelöltet, jelölőszervezetet népszerűsítő plakáttal ellátott jármű a szavazás napján keresztülhalad a 150 méteres körzeten, az azonban jogsértő, ha az ilyen „felmatricázott” jármű várakozik a „tiltott” területen, esetleg az áthaladása „folyamatos vagy rendszeres”. A jogértelmezés nem vonatkozik a közösségi közlekedés és a kötött pályás közlekedés járműveire.
Az NVB szerint a relatív kampánytilalom szabálya megköveteli, hogy a választási szervek tagjai a szavazás napján ne viseljenek ruházatukon jelöltet, jelölőszervezetet népszerűsítő, azokhoz köthető szimbólumokat, és ne viseljenek jelölőszervezethez köthető ruházatot (egyenruhát) a választási szervek hivatalos helyiségeiben, így különösen a szavazóhelyiségben.
Az NVB kitért arra is, hogy a választási szerveknek a választójog gyakorlásával, a választási eljárási cselekményekkel kapcsolatos információközlése nem kampánytevékenység. Nem kampánytevékenység az sem, ha a szavazókörben kiteszik a nemzeti zászlót és címert.
Az iránymutatás kitér arra is, hogy ha két vagy több választás eljárása ugyanazon időszakban zajlik, akkor a 150 méteres körzeten belüli kampánytilalom általánosan vonatkozik valamennyi választási eljárásra. Ez tulajdonképpen arra vonatkozik, hogy az európai parlamenti választás kampánya április 5-én kezdődik, de az NVB szerint a relatív kampánytilalom általánosan vonatkozik mindkét választási eljárásra.
Az NVB iránymutatásában foglalkozik azzal is, hogy a szavazás napján kampánytevékenységet a szavazóhelyiség elhelyezésére szolgáló épületben és a szavazóhelyiségben sem lehet folytatni.
A testület kitért arra is, hogy a külföldi állam közterülete nem tartozik a magyar joghatóság alá, ezért a relatív kampánytilalom a külképviseleti szavazás tekintetében csak a külképviselet épületére vagy az általa biztosított egyéb helyiségre vonatkozik.
Az NVB „a relatív területi kampánytilalom szabályainak értelmezése tárgyában” hozott, hét pontban összegzett iránymutatást egyhangúlag fogadta el.