Hajtóvadászat a dílerek ellen

Hajtóvadászatba kezd a kábítószer-kereskedelem valamennyi szereplője ellen a Nemzeti Nyomozó Iroda.

2014. 05. 13. 3:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új módszerekkel ad választ a hazai bűnüldözés a kábítószerpiacon tapasztalható legújabb jelenségekre. A várható rendőrségi fellépést jellemezve Bucsek Gábor, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) igazgatója a Magyar Nemzet kérdésére úgy fogalmazott: valóságos hajtóvadászat veheti kezdetét. – Az vitán felül áll, hogy a probléma megoldásához, a jelenség visszaszorításához el kell fogni az illegális folyamatok szervezőit, irányítóit – mondta a dandártábornok. Hozzátette: ez nem jelentheti azt, hogy a drogkereskedelem kisebb szereplőinek, ha csak időlegesen is, de egérutat engednek. A rendőrség ezért most elsősorban az iskolák környékén és a szórakozóhelyeken szervez akciókat, miként – nagy nyilvánosságot kapó vagy észrevétlenül végrehajtott – razziákat a nyári fesztiválokon is tartanak majd.

Bucsek Gábor szerint nyomós okai vannak annak, miért ezekre a helyszínekre koncentrálja erőit a rendőrség: az utóbbi időszakban már Magyarországon is nagy mennyiségben kaphatók az úgynevezett dizájnerdrogok. E készítmények ugyanúgy kábító hatásúak, mint a régebb óta ismert anyagok, terjesztésük azonban sokkal könnyebb. – A nem túl drága összetevők akár a világhálóról is beszerezhetők, hasonlóan a gyártáshoz szükséges gépekhez – mondta az igazgató. A dizájnerdrogok készítői nemegyszer leselejtezett, használatból kivont gyógyszerészeti eszközökkel dolgoznak, ezekhez olcsón hozzájuthatnak. Az alacsonyabb költségek miatt egy-egy kábítószer eladása akkor is nagy hasznot hozhat, ha a fogyasztótól mindössze pár száz forintot kérnek a bódulatért.

A tapasztalatok szerint az olcsó előállítás, a lehetséges fogyasztók nagy száma és az elérhető jelentős haszon miatt egyre többen látják meg a könnyű pénzszerzés lehetőségét a dizájnerdrogok készítésében. – Akár egy-két millió forint is elég lehet a készülékek, az alapanyagok beszerzéséhez, a szer terjesztésére pedig az internet is felhasználható – mondta a rendőrségi vezető. – Mindez azt is jelenti – folytatta –, hogy olyanok is kábító hatású szerek gyártásához fognak, akiknek nincs vegyészi végzettségük. Emiatt a drogok összetétele folyamatosan változik, az adagok némelykor veszélyes, akár halálos dózist is tartalmazhatnak.

További részletek a Magyar Nemzet keddi számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.