Csökkent a kivándorlást tervező egészségügyi dolgozók száma az év első három hónapjában a tavalyi azonos időszakban tapasztalthoz képest. Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) idei első összesítéséből kiderült, március végéig összesen 477-en kérték ki hatósági bizonyítványukat, szemben a 2013-ban regisztrált 495-tel. Az orvosok körében ötszázalékos csökkenésről tanúskodnak az adatok. Míg 2013-ban 260-an igényelték a külföldi munkavállaláshoz szükséges dokumentumot, idén már csak 246-an fordultak az EEKH-hoz.
Az ápolóknál még ennél is látványosabb, mintegy 11 százalékos a visszaesés: az első negyedévben 149-ről 133-ra csökkent a bizonyítványt kikérő szakdolgozók száma. Ez azért is jelentős eredmény, mivel esetükben az elmúlt években folyamatosan nőtt a távozni szándékozók száma. A teljes képhez ugyanakkor az is hozzátartozik, hogy e pozitív folyamat még nem minden csoportban indult el. A fogorvosok, a gyógyszerészek és a szülésznők között többen kérték ki hatósági bizonyítványukat az idén, mint 2013-ban. A fogorvosoknál ez a szám 50 volt, ami tízzel több a tavaly dokumentálthoz képest, a gyógyszerészek közül pedig 11 helyett 17-en igényelték a papírt. A szülésznőknél 3-ról 9-re nőtt a vélhetőleg távozni szándékozók száma.
A számokat értékelve Szócska Miklós lapunknak úgy fogalmazott: nagy öröm, hogy a tavalyi trendfordulót követően, amikor a migráció a 2009-es szint alá süllyedt, az idei év első három hónapjában tovább csökkent az egészségügyi dolgozók elvándorlása. – Mostanra egyértelműen látszik a rezidensek számára indított ösztöndíjak, az alapellátásban végrehajtott finanszírozásemelés, valamint az ágazatban történt kétszeri béremelés hatása – hangsúlyozta az egészségügyért felelős államtitkár. Az ápolók esetében külön felhívta a figyelmet, körükben 2013 végén még egy növekedés volt megfigyelhető, mára meglett az eredménye a tavalyi, a szakdolgozókat kiemelten érintő bérfejlesztésnek.
Szócska Miklós a gyógyszerészek, fogorvosok, szülésznők esetében tapasztalt emelkedésről azt mondta, meg fogják vizsgálni, hogy mi állhat ennek hátterében. Ezenkívül leszögezte azt is, hogy folyamatosan figyelemmel követik a számokat, amelyek alapján célzottan tudnak beavatkozni. Az államtitkár véleménye szerint a pozitív változás annak is tulajdonítható, hogy országszerte újultak és újulnak meg az egészségügyi intézmények, így a dolgozók számára a munkakörülmények egyre jobbá válnak.
A teljes cikk a hétfői Magyar Nemzetben.