Rémisztgetéssel venné be Európát a baloldal

A közelgő európai parlamenti választásra való készülés határozta meg a hetet a pártok részéről.

PR
2014. 05. 04. 4:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az országgyűlési választáson elérthez hasonló erős felhatalmazással szeretné folytatni a munkát a Fidesz–KDNP az Európai Parlamentben – jelentette ki Pelczné Gáll Ildikó szombaton Szegeden. A kormánypárt EP-listavezetője szerint „a választók május 25-én arról döntenek, hogy egy romboló baloldali, egy szélsőséges jobboldali vagy egy – a Fidesz–KDNP által képviselt – építkező, a nemzeti érdekeket előtérbe helyező politika irányába teszik-e le a voksukat”. Az elmúlt évek eredményeiről szólva megemlítette, hogy az elmúlt időszakban sikerült elfogadtatni az Európai Unióval a rezsicsökkentés szükségszerűségét, a magyar földet megvédeni hivatott földtörvényt és a külhoni magyarok melletti kiállást.

A nemzeti érdekérvényesítés Európai Unión belüli fontosságát hangsúlyozták a Fidesz–KDNP európai parlamenti képviselőjelöltjei a főváros XVI. kerületében tartott polgári majálison is. Szájer József és Gál Kinga – akik jelenleg is EP-képviselők – Magyarország nagykövetének nevezték az EP 21 magyarországi tagját. Szájer József szerint hazánkat már olyan országként tartják számon Európában, amely kiáll magáért és amelynek vannak saját megoldásai. Ezt ugyan minden ponton próbálták akadályozni, a stratégia mégis sikeres volt, ami tiszteletet ébreszt – tette hozzá.Győri Enikő úgy látja: sikernek tekinthető Magyarország EU-tagsága, mindenképpen előrébb tart az ország, mint tíz éve, de jobban is ki lehetett volna használni a tagság előnyeit.

A baloldalon is az európai parlamenti választás jegyében telt a majális. A baloldali pártok többsége és a hozzájuk közel álló szakszervezetek a fővárosi Városligetben majálisoztak. Mesterházy Attila, az MSZP elnöke romló életminőségről, a jogállam felszámolásáról szónokolt, s arról, szerinte távolodunk Európától. Kijelentette, Magyarországot Orbán Viktor nacionalista, populista politikája történelmi zsákutcába vezeti. Szanyi Tibor, a párt európai parlamenti (EP-) listavezetője azt hangsúlyozta, a szocialistáknak lehetőségük van többséget szerezni az EP-ben, akkor pedig „mi mondjuk meg, hogy mi legyen Európában”.

A Demokratikus Koalíció (DK) hívei szintén a ligetben gyűltek össze. Gyurcsány Ferenc pártelnök megerősítette, Európai Egyesült Államokat, föderatív Európát szeretnének, ahol Magyarország nemzetállam lenne az európai államban. Gyurcsány szerint ők előre akarnak menni Európába, Orbán Viktor pedig legszívesebben „visszamenne Levédiába és Etelközbe”.

Az immár felbomlott balliberális szövetség másik tagja, az Együtt–PM a fővárosi Szabadság téren majálisozott. Itt Bajnai Gordon arról beszélt, manapság kiemelten kell ünnepelni, ha van munka, amiből meg lehet élni. Közölte, nem véletlenül választották helyszínül a „szabadság terét”, mert egyfelől ma sokak szabadsága veszélyben van, és a téren egy „bűnben fogant” emlékművet akarnak felállítani.

Összesen két és fél millió forintot hiteleztek párttagok és magánszemélyek a Párbeszéd Magyarországért (PM) pártnak a kampányköltség fedezésére – számolt be a Magyar Nemzet. A PM-ben ugyanakkor továbbra is fenntartották, hogy a hitelt nem az országgyűlési választási kampányra fordítható állami támogatásból próbálták törleszteni.

A lap értesülései szerint a PM-ben jelenleg „verejtékes munkával” próbálják „lepapírozni” az állami kampánytámogatásból a hitelek törlesztésére fordított kiadásokat, mivel a napokban jogerőssé vált választási eredmények alapján nagyjából két hét múlva kell benyújtani az államkincstárhoz az elszámolásokat. A Magyar Nemzet úgy tudja, a párt még alakulásakor, napi működésének fedezésére vett fel különböző hiteleket.

Bajnai Gordon pártszövetségében feszültséget keltett az ügy, mivel az Együtt – a Korszakváltók Pártja is csak most, a közelgő elszámolás idején szerzett tudomást a PM húzásáról. Szigetvári Viktor, az Együtt társelnöke a lapnak cáfolta, hogy feszültség lenne a szövetségesek között.

Eközben más belső problémák is feszítik Bajnai Gordon pártszövetségét, amely az EP-választás után akár szét is eshet. Kónya Péter, az egyik alapító szervezet, a Szolidaritás vezetője az ATV-ben nemrég arról beszélt, hogy a nyáron újjá kell szervezni, alulról építkezve „demokratizálni” kell az Együttet.

A Szolidaritás vezetője előzőleg a VS.hu-nak beszélt arról: az elsődleges cél, hogy az Együtt-tel továbbra is jó legyen az együttműködés, ám vannak forgatókönyvek arra az esetre is, ha ez nem működne tovább. Bár Kónya Péter továbbiakat nem árult el a portálnak, a Magyar Nemzet szerint a Bajnaiékkal való szakítás után a Szolidaritás a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióval fűzné szorosabbra a kapcsolatot.

A Kúriának kell eldöntenie, hogy a devizahitel-szerződésekben tisztességtelen-e az árfolyamrés – ez áll az Európai Bíróság Kásler-ügyben kihirdetett szerdai ítéletében. A devizahiteles család az OTP ellen indított eljárást az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelés miatt. A luxemburgi testület döntése gyakorlatilag feljogosítja a legfőbb bírói fórumot arra, hogy a magyar jog alapján döntsön a devizahitel-szerződésekről és a bankok egyoldalú szerződésmódosításáról.

Lomnici Zoltán alkotmányjogász úgy fogalmazott, hogy az Európai Bíróság nem oldotta meg a Kúria helyett a feladatot. A legfőbb bírói fórumra vár a kormány is. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt mondta, a kormány csak ezután határoz az újabb devizahitel-mentőcsomagról.

Tömegesen vonhatja maga után a devizahitel-szerződések érvénytelenségét az Európai Bíróság a magyar vonatkozású Kásler-ügyben hozott ítélete – véli Bihari Krisztina ügyvéd, aki 3500 devizaadóst képvisel a bíróságokon összesen 27 pénzintézettel szemben. Szerinte a bíróság ítéletéből az következik, képtelenség lesz visszamenőlegesen rendbe tenni a devizahitel-szerződéseket, ugyanis nem lehet majd törekedni az érvényességre, s arra, hogy kijavítsák a szerződések hibáit.

Rómában zseblopási ügybe keveredett a devizahiteles érdekvédelmi demonstrációk szervezéséről elhíresült Koppány Csoport vezetője – értesült a Magyar Nemzet. Balogh Bélát április 22-én a Szent Péter téren fogta el a vatikánvárosi csendőrség, miután megpróbált kizsebelni egy turistát. Egy neve elhallgatását kérő, a Vatikánban alkalmazottként dolgozó forrás arról is tájékoztatott: Baloghot a bűncselekmény meghiúsítása után további intézkedésre átadták az olasz rendőrségnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.