A Fidesz elnökét 130 igen szavazattal, 57 nem ellenében választotta ismét kormányfővé az Országgyűlés. Igennel a Fidesz és a KDNP képviselői szavaztak, nemmel pedig az MSZP, a Jobbik, az LMP frakciója, valamint az Együtt–PM négy független képviselője, továbbá a független Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt elnöke. A Demokratikus Koalíció négy független képviselője nem vett részt az ülésen. Orbán Viktor nem szavazott.
A miniszterelnök megválasztásához az országgyűlési képviselők több mint a felének szavazata volt szükséges. A kormányfő megválasztásával hivatalba lépett. Orbán Viktor – a történelmi zászlók előtt – letette esküjét, amit a képviselők állva hallgattak, majd elénekelték a Himnuszt. Ezt követően Orbán Viktor beszédet mondott, melyről itt olvashat.
Az MSZP – ahogy előre jelezte – a miniszterelnök megválasztása után elhagyta az üléstermet. Ezt korábban azzal indokolták, hogy nem ismert a kormányprogram, a kormány szerkezete és a kormánytagok neve sem.
Áder János köztársasági elnök a páholyból figyelte az Országgyűlés ülését. Az ülés kezdetén a képviselők felálltak. Az új házszabály szerint az ülés kezdéseként az ülést vezető elnök és az ülés résztvevői felállva köszöntik a választópolgárok közösségét. Kövér László házelnök bejelentette, hogy az eskütörvénynek megfelelő esküokmányokat minden képviselő aláírta. A napirendet 159 igen, 27 nem szavazattal, egy tartózkodás mellett hagyták jóvá, egyetlen napirendi pont a miniszterelnök megválasztása.
Az ülésen jelen volt Schmitt Pál volt köztársasági elnök, Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke, Darák Péter, a Kúria elnöke, Polt Péter legfőbb ügyész, Erdő Péter bíboros-prímás, esztergom–budapesti érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke. Az egyik páholyból követte az eseményeket Lévai Anikó, a miniszterelnök felesége és gyermekeik.
Jelen voltak az állami szervek közjogi tisztségviselői, a külhoni magyar közösségek tisztségviselői, a diplomáciai testületek tagjai, az Európai Parlament magyar képviselői. Meghívottként vett részt az ülésen Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia most leköszönt elnöke, Andy Vajna, a filmipar megújításáért felelős kormánybiztos, Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott és Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke.
Mehdi Dzsoma, Tunézia miniszterelnöke levelében sok sikert kíván Orbán Viktornak, valamint haladást és fejlődést a baráti magyar népnek. Az észak-afrikai ország kormányfője is kifejezi szándékát a kétoldalú kapcsolatok elmélyítésére.
A miniszterelnök megválasztása után a pulpitusról gratulált Kövér László. A parlamenti patkóban gratulált neki Áder János, Rogán Antal, a Fidesz, Vona Gábor, a Jobbik, Harrach Péter, a KDNP és Schiffer András, az LMP frakcióvezetője, továbbá Paczolay Péter és Darák Péter.
Szabó Tímea, az Együtt–PM független országgyűlési képviselője egy európai uniós zászlót adott át a miniszterelnöknek az eskütétel után és kezet fogott Orbán Viktorral. A kormányfő közel negyvenperces beszéde után Kövér László bejelentette, hogy az Országgyűlés következő (várhatóan kétnapos) ülése hétfőn 13 órakor kezdődik.
Az LMP az újraválasztás után kiadott közleményben úgy fogalmazott, nem támogatja Orbán Viktor miniszterelnökké választását, és arra fog törekedni, hogy a következő ciklusban a nyilvánosság előtti ellenőrzés minden lehetséges eszközének alávesse a megalakuló kormányt, és ne engedje a választói számonkérés semmibe vételét.
A Demokratikus Koalíció (DK) azért fog dolgozni a következő négy évben, hogy a „rezsim” mielőbb megbukjon – írta a párt szombaton az MTI-hez eljuttatott közleményében, hozzátéve: „ez az egyetlen lehetőség arra, hogy Magyarország ismét demokratikus, szabad, piacpárti és szolidáris köztársaság legyen”.
Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke a közleményben úgy reagált: pártjukat nem lepte meg Orbán Viktor beiktatási beszéde. „Az eltorzított választási rendszerben kétharmadot szerzett miniszterelnök derűről és középhatalmi ambíciókról beszélt. Magyarország azonban ma a korrupt középszer és a rendszer kritikátlan kiszolgálóinak uralma alatt áll” – írták.
Nem programot mutatott be, hanem víziót vázolt a miniszterelnök – közölte Vona Gábor. A Jobbik elnöke szerint Orbán Viktor gyakran úgy beszél, mint egy jobbikos, de úgy cselekszik, mint egy MSZP-s. Hozzátette: szánalmasnak tartja a szocialisták kivonulását. „Van egy parlamenti forma, a miniszterelnök megválasztása volt az Országgyűlés egyedüli napirendi pontja, ilyen szituációban egy frakciónak félre kell tenni a sértődöttséget, kisszerűségét.”
Száműzné Orbán Viktort Kónya Péter, az Együtt–PM társelnöke. „Orbán Viktor a választási kampányban programot nem hirdetett, azt mondta, hogy folytatjuk. Mi azt szeretnénk, ha Orbán Viktor nem folytatná. A legjobb lenne, ha a Dunán keresnénk egy kis szigetet, és azt a kis szigetet elneveznénk Szent Ilona szigetének és ott folytatná” – fogalmazott.
Ne folytassa Orbán Viktor! – áll az MSZP szombat esti, a miniszterelnök újraválasztása után kiadott közleményében. A miniszterelnök szombati beszédeiből az ellenzéki párt szerint kiderült: szélsőségesnek tekint mindenkit, minden olyan nézetet, amely vitatja a Fidesz eddigi kormányzásának eredményeit és intézményeit. A szocialista párt azonban továbbra is kiáll az 1989-es rendszerváltás demokratikus értékrendje, az akkor létrehozott Magyar Köztársaság értékei mellett. „Az MSZP egyáltalán nem tekinti szélsőségesnek azt a célt, hogy az európai értékek alapján, a magyar nemzet érdekeit szem előtt tartva állítsa helyre az ország demokratikus berendezkedését, a jogállamot, a fékek és ellensúlyok rendszerét, azaz egy gyarapodó, békés és büszke Magyarország intézményrendszerét” – fogalmazott a közleményben Mesterházy Attila.