Hálapénz: ez a rendszer mindenkit tönkretesz

A magyar társadalom közös érdeke az élhető egészségügy megteremtése, a hálapénzrendszer megszüntetése.

Lippai Roland
2014. 06. 21. 9:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Úgy tűnik, a doktorokat sem kell félteni, ha partizásról van szó. Miről szól a medikusfeszt? Kiengedik a gőzt?
– A MOF alapvető célja, hogy a négy orvos-, fogorvos- és gyógyszerészképző központ, Budapest, Szeged, Debrecen és Pécs jelenlegi és volt hallgatói számára biztosítson néhány nap kikapcsolódási lehetőséget a Balaton partján, ahol a szokásos fesztiválelemeket, koncerteket és sportolási lehetőségeket tartalmazó programkínálat mellett érdekes szakmai rendezvények is várják a résztvevőket. Kiemelném az érdekes témákat feszegető workshopokat, a kerekasztal-beszélgetést, dr. Zacher Gábor és dr. Boldogkői Zsolt előadásait és a szakmai vetélkedőket. Továbbá fontos, hogy lehetőséget teremtsünk az egyetemek közötti párbeszédre, a szokásostól kicsit eltérő módon, közvetlenebb, családiasabb körülmények között. Szerencsére mind a négy képzési központ vezetősége, a Magyar Rezidens Szövetség és a Magyar Orvosi Kamara is megtisztel bennünket a jelenlétével. Úgy vélem, izgalmas diszkussziókra számíthatunk. Természetesen a programok minden érdeklődő számára nyitottak.

– A programot nézve csak a nagyon lusták unatkozhatnak. Gondolom – de javítson ki, ha tévedek – az Egészségfalu és a sportolási lehetőségek az egészségtudatosság, az egészséges életmód, az egyéni és társadalmi felelősség gondolatát reprezentálják. Szűkében állunk e javaknak.
– Pontosan ez ellen szeretnénk tenni. Az Ön által felsorolt értékeket a Pécsi Tudományegyetemen kiemelt jelentőségűnek tartjuk. Éppen ezért a fesztivál ideje alatt ingyenesen lehetőséget teremtünk az álláskínálattal rendelkező kórházaknak standokkal történő megjelenésre, illetve a rendezvény ideje alatt a munkavállalók számára több mint 120 hazai álláshelyet tudunk prezentálni szerte az országból, mely adatbázist magunk gyűjtöttünk és bővítjük folyamatosan a fesztivál kezdetéig. Az Egészségfaluban különböző felméréseket fognak végezni az Egészségtudományi Kar jóvoltából. Ezeken felül a hazai hallgatói és szakmai érdek-képviseleti szervek, továbbképző központok is jelen lesznek. Összességében véve elmondható: azt a szemléletet szeretnénk erősíteni, miszerint pozitív irányú változást csak közösen, összefogva, csapatban dolgozva tudunk elérni, legyen szó akár az egészségügyi felsőoktatásról, akár a teljes egészségügyi rendszerről.

– A kerekasztal-beszélgetés témája az egészségügyi felsőoktatásra fókuszál. Állítólag nagyon magas színvonalú a képzés, miközben hallani csúnya dolgokat is: van olyan felmérés, ami szerint nem igazán volt lehetőség gyakorolni például az intravénás injekció beadását, és ugye a nép nyelve is tud csípős lenni. Hol az igazság? Önök szerint melyek azok a pontok a rendszerben, amelyek jól működnek, illetve amiken javítani kell?

Ez így egy kegyetlen rendszer

 

Rendszerváltásra van szükség az egészségügyben

 

A rezidensek háborút hirdettek a hálapénz ellen


Szócska még nem végzett a tabumentesítéssel

 

Perverz motivációs eszközök az egészségügyben?

 

Kiskirályok és csicskák az ágazatban

 

Egészségügy: csak kiválasztottaknak?

 

Ez a rendszer is megbukik egyszer

– A képzés elméleti része hagyományosan nagyon erős és magas színvonalú. A gyakorlati képzés – amely hangsúlyosan a preklinikai és klinikai modulban jelenik meg – szorulna komoly fejlesztésekre. Ennek egyik legkritikusabb pontja a klinikai oktatásban részt vevő orvosok leterheltsége, akik a gyógyítói és kutatói tevékenység mellett kell, hogy gyakorlatokat tartsanak. Azt pedig nem kell bemutatni, hogy az egyes oktatókórházakban és klinikákon mennyire leterhelt a teljes személyzet. Hallgatóként azonban elmondhatom, hogy aki komolyabban el szeretne mélyedni a gyakorlati készségek elsajátításában, „szabadidős tevékenységként” erre számos lehetőség adott, de természetesen az ideális az lenne, ha ez a reguláris tanrend keretein teljes mértékben meg tudna valósulni. Az úgynevezett „Skills Lab”-ek megjelenése egy nagyon komoly előrelépés a klinikai oktatásban. Ezekben a létesítményekben a hallgatók, sőt a rezidens orvosok, szakorvosok gyakorolhatják az egyes beavatkozásokat, magas hűségű szimulátorokon. Ez egy igen fontos lépcső és kiváló lehetőség a manuális készségek elsajátításában, és a jelentősége egyre inkább növekszik, egyre nagyobb teret kap az oktatásban, ez pedig hozzájárul a magasabb szintű képzettség eléréséhez. Az egyik workshop témája pont ez is lesz.

– Az egészségügyi rendszer legnagyobb mumusa, a hálapénz kérdésköre nem szerepel az étlapon.
– A Magyar Rezidens Szövetséggel hagyományosan is nagyon jó volt az együttműködésünk, ez az elmúlt években egyre inkább erősödött és a Hálapénz kampány során pedig szinte mindennapossá vált. A kezdeményezést a többi négy hallgatói önkormányzattal közösen teljes mellszélességgel támogatjuk, hiszen a magyar társadalom közös érdeke az élhető egészségügy megteremtése. A fesztiválon sem marad el a hálapénz kérdése, készülünk egy kis meglepetéssel – annyit árulnék el egyelőre belőle, hogy egy igen látványos flashmob áll szervezés alatt.

– Viszont Zombor Gábor egészségügyi államtitkár éppen a hálapénz elleni kemény harc jegyében „köszönt be” egy minapi konferencián. Ennek csak örülnek, nem?
– Nagy-nagy örömünkre szolgál, hogy államtitkár úr szintén kiáll a hálapénz ellen folytatott kampány mellett. Úgy érezzük, jó úton haladunk. Az érdekvédelmi szervezetek összehangolt munkája is érződik, és az a felismerés, hogy pozitív irányú elmozdulást az egészségügy terén csak jól koordinált, szervezett csapattal tudunk elérni, amibe minden érintett felet bevonunk, szintén fontos mérföldkő.

– Persze tudom, hogy nem csak gyógyítókat várnak, de mégis: lesznek elegen? Orvosaink jó része külföldön próbál boldogulni.
– Az előzetes jelentkezések alapján szerencsére nincs okunk panaszra, persze minél többen leszünk, annál jobban örülünk. Tudjuk, hogy ez egy elsőéves fesztivál, nem is számítunk sok ezer fő részvételére – idén. Bízunk benne, hogy hagyományt teremtünk, és évről évre többen leszünk – ugyanúgy, mint a Medikus Kupán. Bízunk benne, hogy a fesztivál szakmai része – gondolok itt a hazai állásbörzére, az egészségügyi vezetők találkozójára és egyeztetésére, a workshopokra, a flashmobra – közvetett vagy közvetlen módon hozzájárul a hazai szakembergárda erősödéséhez.

– Erről jut eszembe: Ön gondolkodik azon, hogy felül a repülőre?
– Legfeljebb időszakosan távoznék az országból. Úgy vélem, itthon lenne és van még mit tenni az egészségügyért és teszünk is a magunk lehetőségei szerint jelenleg mint hallgatói önkormányzat. Ugyanakkor nagy megtiszteltetésként és lehetőségként élem meg, hogy a Magyar Rezidens Szövetség legutóbbi országos küldöttközgyűlésén az MRSZ egyik alelnökének választottak. Bízom benne, hogy hasznos tagja lehetek a szövetségnek és ezáltal a magyar (orvos)társadalomnak. Nagy örömmel látom, hogy az elvándorlás kérdéskörét kiemelt figyelem övezi. Úgy érzem, a jól szervezett érdek-képviseleti munkának és a formálódó személetváltásnak köszönhetően – amiből a Magyar Rezidens Szövetség kiveszi a részét – valami elkezdődött.

Balatonkenesén rendezik meg az I. Medikus és Orvos Fesztivált 2014. június 26. és 29. között. A négynapos fesztivál bővelkedik programokban. A workshopok és kerekasztal-beszélgetések mellett lesz lehetőség véradásra, sportolásra, emellett vetélkedők és főzőverseny is várja az érdeklődőket. Bővebben innen tájékozódhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.