Grandiózus fejlesztésekbe kezd Nyíregyháza

Megújulnak az oktatási intézmények az óvodáktól a főiskoláig, uszoda, gyógyszálloda és üzleti park épül, valamint fejlesztik a közlekedést is.

VZ
2014. 07. 12. 7:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Róka László, a tervet készítő Megakom Stratégiai Tanácsadó Iroda ügyvezető igazgatója az MTI-nek elmondta: Nyíregyháza a 2014–20-as európai uniós költségvetési időszakban 23,204 milliárdos fejlesztési forrást használhat fel, és a 120 ezres lakosú nagyváros helyhatósága saját hatáskörében dönthet róla. Hozzátette, hogy a település emellett részesülhet a megyei önkormányzat 48,488 milliárdos beruházási keretéből is a területén megvalósuló térségi gazdasági projektek révén.

Az igazgató kiemelte: a készülő tervekben öt kulcsprojektet határoztak meg. Az elképzelések szerint intermodális csomópontot és tudományparkot, technológiai transzferközpontot létesítenek Nyíregyházán, továbbá fejlesztik az üzleti infrastruktúrát új ipari terület kialakításával. A tervekben a nemzeti gyógyhellyé nyilvánított, a városhoz tartozó Sóstógyógyfürdő turisztikai vonzerejének erősítése, egy gyógyszálloda építése és az idegenforgalmi szolgáltatások általános fejlesztése is szerepel.

Az egyéb projektek között is vannak munkahelyteremtő beruházások, így a helyi repülőtér további korszerűsítése, a volt Báthori István-laktanya területén egy üzleti park kialakítása, valamint a védett Oláh-réti tavak rekultivációja és környékének turisztikai hasznosítása. A meglévő ipari területeken pedig kiegészítő fejlesztéseket szeretnének megvalósítani.

Folytatni akarják a szociális célú városrész-rehabilitációs fejlesztéseket, a közintézmények és lakóépületek energiafelhasználásának racionalizálását szolgáló átépítéseket is. Tervezik a zöldterületek és a gépjárműparkolók bővítését, a belterületi utak és a kerékpáros közlekedés további fejlesztését.

Az egészségügyi és a szociális ellátás infrastruktúrája ugyancsak bővülne, illetve szó van a belvíz- és csapadékvíz-elvezetés jelentős javításáról. Fejlesztenék a bölcsődéket, az óvodákat, a középiskolákat és a főiskolákat, felújítanák az iskolai kollégiumokat, továbbá a régi mezőgazdasági főiskola most üresen álló épületeit is hasznosítani szeretnék.

Folytatódna a város nyugati elkerülő útjának építése, az út a 36-os és a 38-as főutat köti össze az M3-as autópályával. A mintegy negyven bokortanya fejlesztése, integrálása is szerepel a programban, a helyi termékek értékesítési lehetőségének megteremtésével együtt. Városi uszoda építését szintén tervezik, valamint kialakítanák a tehetséggondozási program feltételrendszerét.

Róka László hangsúlyozta, hogy a tervek pontosítása és véglegesítése a következő hónapok feladata a nyíregyházi önkormányzatnál, a Megakom és konzorciumi partnere, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség közreműködésével.

Nemrég befejező szakaszához ért a nyíregyházi érkerti lakónegyed minőségi megújítása. A szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhely polgármesteri hivatalának sajtófőnöke közölte: a beruházás költsége 1,5513 milliárd forint, amelyből 1,2368 milliárd európai uniós pályázati támogatás.

A MÁV-pályaudvarral szomszédos lakónegyedben az év végéig befejeződő projekt elemei közül már megvalósult a civil ház és a rendőrőrs, az általános iskola, valamint két óvoda épületének felújítása. Folyamatban van a közterületek rehabilitációja és tíz tízemeletes, ipari technológiával épült társasház renoválása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.