Mint arról korábban írtunk, a BKK már hosszabb ideje töri a fejét azon, hogyan lehetne viszonylag olcsón megúszni a szovjet járműpark cseréjét az M3-as vonalon. Az Alstom Metropolisok érkezésével részleges megoldásként a kelet–nyugati vonalról 20 darab, még használható 81-es típust átirányítottak a 3-as alagútjába, a maradék 120 szerelvényt eladni is alig tudták. A 40-45 év közötti élettartamú kocsikat szétszerelték, és ócskavasként pár százezer forintért értékesítették.
Bár a BKK határozottan cáfolta, Tarlós István korábban elmondta, 65-75 milliárd forintból kívánja felújítani a főváros az M3-as szerelvényeit. Nyílt közbeszerzési eljárást írnának ki, és 10 éven át törlesztenék a vételárat 2016-tól. A feltételek miatt az üzlet nyugati cégek számára nem igazán vonzó, így akár keletről is érkezhetnének kocsik. Szakmai körökben el is terjedt, hogy a moszkvai Metrovagonmas szállítana metrókat Budapestre. A konstrukció, miszerint a még javítható szerelvényeket odaszállítanák Budapestről, ott pedig felújítanák, a használhatatlanokat pedig ott szétszerelnék, nem is tűnik rossz megoldásnak. A vonatvezetők és a karbantartók ismerik a 81-es típust, és viszonylag normális összegből 10-15 évig tűrhető viszonyok között lehetne utazni az észak-déli vonalon.
Moszkvában kedden tragikus metróbaleset történt, melyben több mint húszan életüket vesztették, és legalább 160-an megsérültek. A kelet–északnyugati irányú Arbatszko–Pokrovszkaja-vonalon egy szerelvény három kocsija siklott ki. (Metrovagonmas említett szerelvényeit ide kattintva nézheti meg kívül-belül.) A vonat meglehetősen hasonlít ahhoz a típushoz, amire a nem hivatalos információk alapján a budapestieket cserélné a főváros. A Metróért Egyesület elnöke portálunknak ugyanakkor jelezte, az érintett vonat a 81-740-es, úgynevezett Ruszics típus, nem pedig a 81-717.6-os. Ilyen szerelvények kizárólag orosz területen közlekednek és Szófiába szállítottak még belőle. Bíró Endre hangsúlyozta, mivel emberi tényező is közrejátszott a balesetben, így teljesen kizárni nem lehet, hogy Budapesten is előforduljon ilyen tragédia, de azért ennek kicsi a valószínűsége.
Felhívta a figyelmet, hogy bár a híradások zöme egy váltókezelő általi mulasztást sejt a katasztrófa mögött, az eredeti orosz közleményben nem ez áll. E szerint az éjszakai váltókarbantartás lehetett hiányos, és ez okozhatta, hogy az instabil szerkezetre reggel ráengedték a vonatot, ami alatt gyakorlatilag szétnyílt a váltó, a szerelvény pedig kisiklott.
Mielőtt végleg elhatároznánk, hogy soha többé nem szállunk fel az M3-as vonatra, vegyük figyelembe, hogy a moszkvai körülmények nem teljesen ugyanazok, mint idehaza. A budapesti M3-as alagútban a 70-es évek óta ugyanazok a váltók üzemelnek – felújítás nélkül. A konstrukció alapjaiban ugyanaz, mint a moszkvai, annyi különbséggel, hogy a rögzítés korszerűtlenebb az orosz fővárosban. A vonatmegállító berendezés nálunk orosz gyártmányú, a vonatbefolyásoló rendszer (ABR) viszont már egy újabb, francia típus. Moszkvában ABR helyett ARS üzemel. A biztosítóberendezés relés rendszer mindkét fővárosban. Az orosz fővárosban zúzott kőalapra fektettek faaljakat, és ezeken futnak a sínek, míg nálunk szilárdabb megoldást választottak.
Az érintett moszkvai vonal több elemét tekintve elavultabb, mint a budapesti 3-as, de vannak berendezések, amelyek újabbak, mint nálunk. Ha az orosz karbantartók nagyobb figyelemmel járnak el, akkor a tragédia is elkerülhető lett volna; és ha ebből indulunk ki, akkor Budapesten sem kell katasztrófára számítani, hiszen az éjszakai üzem, ha teherbírása határán mozogva, de eddig is megfelelően ellátta a feladatát.
Tarlós István főpolgármester már több interjúban is elmondta, hogy roppant veszélyeket hordoz magában a 3-as metró működtetése a jelenlegi rendszerben, és ha nem lesz pénz a pályarekonstrukcióra, akkor nem fél majd leállítani a vonalat. A hírek szerint ettől már egyre kevésbé kell tartani, hiszen lassan kiírják a közbeszerzési pályázatot, és nem csupán a pályát újítják fel, de a kocsiparkot is újjáépítik.