A hit megtartó erejében rejlik nemcsak a jászok önazonosságának és megmaradásának oka, de a jász jövő záloga is – hangsúlyozta Kövér László. A házelnök szerint sokan keresik arra a választ: ha egy nép a történelem során elveszíti őshazáját és nyelvét, miképpen őrzi meg mégis önmagát.
A jászok neve hallatán napjainkban sokan mindenekelőtt a szabadságra gondolnak, hiszen méltán híres az önmaguk szabadságát 1745-ben pénzért megváltó jászok redemptiója, ám a szabadság soha nem pénzből, hanem mindig hitből lesz – húzta alá.
A magyarok és jászok összefonódó története szép példázata a történelmi, lelki sorsközösségnek, amely különösen fontos napjainkban, amikor „olyan Európában élünk, melyben sokan akarják tagadni a hitet, és nem hisznek a sorsszerűen, szervesen kialakult családi és nemzeti közösségekben” – mondta Kövér László. Az Országgyűlés elnöke szerint a ma Európája a szabadságot egyre inkább a hagyományok, a kulturális és erkölcsi kötelékek elvetéseként értelmezi.
„Az emberi közösségek történetének íratlan, de örök érvényű szabálya, hogy ha egy közösség lélekszámban meggyengül, akkor előbb-utóbb fizikai erejét, védekezőképességét, lelki tartását és ezzel együtt javait, földjét és szabadságát, nemegyszer önazonosságát is elveszik tőle az idegenek” – fogalmazott a Fidesz politikusa, emlékeztetve, hogy az ősi alánok utódainak, a jászoknak is majdnem ez a sors jutott a török hódoltság idején, „eret vágott rajtuk a történelem”. Ennek következtében a török uralom alól felszabadító idegenek zálogba verték a jászok szabadságát, elvéve önrendelkezési jogukat és súlyos adóterheket rakva vállaikra – fűzte hozzá. Erőgyűjtésre és keserves munkaáldozatra volt szükség ahhoz, hogy a jászok „felszabadítsák magukat felszabadítóik alól”, és 1745-ben visszavásárolják jogaikat, jövőjüket és szabadságukat.
E jász redemptio üzenete az, hogy a hit által éltetett, munkával kiküzdött, közösen megélt szabadság visszaszerezhető: egyéni és közösségi szinten is mindig van esély, szívós erőfeszítéssel megváltani önmagunkat – mondta Kövér László.
A házelnök jelezte: az Országgyűlés mint a magyar történelem egy fontos pillanatát jelölte meg határozatával emléknapként a redemptio napját. A határozat ünnepi példányát Kövér László szombaton személyesen adta át a világtalálkozó házigazdáinak. Kiemelte: fontos, hogy a 21. században is képesek legyünk saját kezünkbe venni és bölcsen alakítani sorsunkat, mivel senki nem fog megváltani bennünket önmagunk helyett, magunkban és egymásban viszont bízhatunk.
Szavai szerint a kormány az elmúlt négy évben komoly küzdelmet folytatott „jelenkori önmegváltásunk sikeréért”. Ennek eredményeként a zálogterhek mérséklődtek, növekedési pályára állt az ország, és a magyarság összetartozását is sikerült megerősíteni. „A folytatásra idén tavasszal kapott megbízás értelmében a munkát valamennyi honfitársunkkal együtt el tudjuk végezni” – mondta, hozzátéve: Magyarország ezáltal megváltja önmagát, elégtételt nyújtva az elődöknek és reményt az utódoknak.
Pócs János polgármester (Fidesz–KDNP) az eseményen arról beszélt: a redemptio 269 éve azt üzeni a jászoknak: a múltból erőt meríthetnek. Az itt élők számára a jászság nemcsak szülőhely, de sors is – fogalmazott. A térség gazdag mezőgazdasági adottságai mellett vállalkozásaira is büszke lehet, az ország legjelentősebb ötven cége között huszonhat ezen a vidéken működik, több mint húszezer családnak nyújtva biztos megélhetést.