A Jobbik elutasítja a magyar katonai szerepvállalást

Határozott nemet mond a Jobbik Magyarország katonai részvételére az Iszlám Állam elleni harcban – írja közleményében a párt frakcióvezető-helyettese.

RZ
2015. 03. 06. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyöngyösi Márton orwellinek nevezi, hogy az Egyesült Államok szuverén államokat szólítgat fel háborús szerepvállalásra, és úgy véli, hazánk szuverénnek vélt státuszát súlyosan megkérdőjelezi, ha ennek hatására „a héten harmadjára változtatja meg a kormány az álláspontját a kérdésben”. Szerinte Irak és Szíria destabilizálásáért, valamint az Iszlám Állam felfegyverezéséért az Egyesült Államok és térségbeli szövetségesei felelnek, és szerinte az Egyesült Államok külpolitikájának árát szövetségeseire terhelné.

Mint írja, a Jobbik nem szavazza majd meg hazánk katonai részvételét az Iszlám Állam elleni harcban. „Noha a Jobbik mélyen elítéli a keresztények és a szélsőségességet elutasító muszlimok elleni erőszakot, ugyanakkor látni kell, hogy a magyar hadsereg mérete és felszereltsége okán is felkészületlen egy ilyen misszió teljesítésére, ami ráadásul jelentősen növelné hazánk terrorfenyegetettségét” – teszi hozzá. Közleménye szerint ugyanakkor a párt szorgalmazza, hogy humanitárius segélyekkel, illetve fegyvereken kívül más erőforrásokkal hazánk támogassa az Iszlám Állam ellen koalíció sikerét.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter péntek reggel a TV2 Mokka című műsorában elmondta: csütörtökön megérkezett az Egyesült Államok hivatalos felkérése, hogy Magyarország növelje az Iszlám Állam elleni nemzetközi fellépésben való részvételét. Mint mondta, az Iszlám Állam közvetlen fenyegetést jelent Európa biztonságára, a harc ellenük közös feladata az Egyesült Államok által vezetett nyugati összefogásnak. Kiemelte: mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a – 100-150 magyar katona részvételételéről szóló – döntés a leggyorsabban megszülessen.

Az M1 Ma reggel című műsorában kitért arra is, hogy a döntéshez kétharmados parlamenti többség szükséges, Orbán Viktor miniszterelnök pedig őt bízta meg azzal a feladattal, hogy koordinálja az Iszlám Állammal szembeni magyar szerepvállalással kapcsolatos lépéseket. Ennek nyomán hétfőre munkacsoportot hívott össze, amelyben a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a Honvédelmi Minisztérium, a Belügyminisztérium, a Terrorelhárítási Hivatal és az Információs Hivatal képviselői vesznek részt. Kedd reggelre pedig nemcsak a frakcióval rendelkező, hanem valamennyi, az Országgyűlésben jelen lévő pártot összehívta, hogy vitassák meg: az Egyesült Államok kérésének megfelelően tudják-e, akarják-e növelni az Iszlám Állam elleni nemzetközi koalícióban való magyar katonai részvételt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.