Börtönre pályázik Balassagyarmat is

A város a túlzsúfolt fegyházat váltaná ki a beruházással.

MNO
2015. 03. 30. 20:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balassagyarmat minden politikai szervezete és a lakosság is támogatja a börtönépítést, így a város képviselő-testülete egyhangúlag döntött a pályázat beadásáról szóló javaslatról – mondta Csach Gábor, a település alpolgármestere. A politikus hozzátette, hogy a városvezetés politikai irányultságtól függetlenül 2002 óta foglalkozik azzal, hogy a 170 éve működő fegyház és börtönt a város szélére helyezzék át. Emiatt tartottak fönt egy ezerfős intézet és a hozzá tartozó cipőgyár építésére alkalmas területet a város déli részén. Ezt a parcellát már 2013-ban is felajánlották a kormánynak, de a javaslatot akkor elutasították.

A helyiek tíz pontban foglalták össze azokat az érveket, amelyek „egyértelművé teszik, hogy az új börtönt Balassagyarmaton kell megépíteni”. Ezek között szerepel az is, hogy a novemberi alkotmánybírósági döntés értelmében a jelenlegi 500-550 fős fogvatartotti létszámot 320-ra kell csökkenteni, így, amennyiben nem épül új börtön, az súlyos hatással lenne a nyereséges „börtöncég”, az Ipoly Cipőgyár Kft. működésére is.

A balassagyarmatiak hangot adnak annak is, hogy településükön lehetne legolcsóbban egy új börtönt működtetni. Ennek oka, hogy a városban működik törvényszék és a megyei főügyészség is. Emellett nem kell külön menedzsmentet, konyhát, kiszolgáló tevékenységeket finanszírozni, mert erre minimális bővítéssel képes a jelenlegi szervezet. Hangsúlyozzák azt is, hogy a jelenlegi börtönépület uniós normáknak megfeleltetése 3-4 milliárdos költséget jelent, ezért mindenképpen olcsóbb a kapacitás kiváltása a most felépítendő 500 fős új börtön bővítésével.

Nógrád megyéből Bátonyterenye is jelentkezett a pályázatra. Korábban területfelajánlásáról döntött a Tolna megyei Dombóvár és Bátaszék önkormányzata, valamint Szolnok és Békéscsaba közgyűlése is.

A minisztérium pályázati felhívásában a dél-dunántúli, a dél-alföldi, az észak-alföldi, az észak-magyarországi és a közép-magyarországi régióban keres új börtön építésére alkalmas területet. A börtönöket 2017-ben kezdik el építeni, az intézetek 2018-ban vagy 2019-ben kezdhetik meg működésüket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.