Varga Márta, a Csongrád Megyei Kormányhivatal kommunikációs vezetője közölte, az építéshez kapcsolódó közfoglalkoztatási program országos mintaprogramként indul.
A programról szerdán és csütörtökön tartott előadásokra azok kaptak értesítőt, akik regisztrált munkanélküliek, de jelenleg nem vesznek részt semmilyen közfoglalkoztatásban. A résztvevőket arról tájékoztatták a Honvédelmi Minisztérium Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő (HM EI) Zrt. munkatársai, hogy elsősorban segédmunkásként fogják alkalmazni a közfoglalkoztatottakat, de olyan emberekre is szükség lenne, akik kisgépkezelői vizsgával rendelkeznek.
Első körben a közvetlen határ menti, mórahalmi és szegedi járásokban élők kaptak értesítőt, de a szükséges létszám biztosítása érdekében a toborzás a határtól 50 kilométer távolságra eső járásokra is kiterjeszthető.
A munka napi 8 órában – ebbe az utazás is beleszámít –, két műszakban folyik majd. A közfoglalkoztatottak elsősorban egyszerű, képzettséget nem igénylő feladatokat fognak elvégezni: növényzetet irtanak, talajmunkákat végeznek, ahol szükséges, ott fásszárú növényzetet vágnak ki, határnyiladékot tisztítanak, anyagot mozgatnak. A munka irányítását a HM EI Zrt. munkatársai végzik.
Az ideiglenes határzár építésében részt vevő munkások – honvédségi dolgozók, közfoglalkoztatottak – a foglalkoztatás időtartama alatt napi kétszeri étkezést kapnak, amelyet a Magyar Honvédség biztosít számukra térítési díj nélkül. Szintén ingyen szállítják a közfoglalkoztatottakat a munkavégzés helyszínére, és munkaruhát, védőeszközt, védőitalt is biztosítanak számukra.
Az ideiglenes mechanikai határzár építésénél 215 Csongrád megyei közfoglalkoztatottra számítanak.
Az illegális bevándorlók növekvő száma miatt Csehország várhatóan augusztusban vagy szeptemberben tovább erősíti határai védelmét – közölte Milan Chovanec cseh belügyminiszter, miután csütörtökön Prágában Tomás Tuhy országos rendőrkapitánnyal folytatott megbeszélést.
Jelenleg vizsgáljuk a kialakult helyzetet és a korábban foganatosított intézkedések hatékonyságát. Valószínűsíthető, hogy augusztus folyamán szigorítjuk az ellenőrzéseket, és több rendőrt vetünk be.
A rendőröket azokból a régiókból vezényelnék a déli határra, ahol nincsenek migrációs problémák – tette hozzá a miniszter.
Tuhy szerint a határellenőrzések megszigorítása augusztus végén vagy szeptember elején esedékes:
Ha sikeresen akarunk harcolni a jelenséggel, amely nemcsak a Cseh Köztársaságot érinti, akkor szükség van arra, hogy a rendőrség intenzívebben ellenőrizze a határt és a Csehországba belépőket.
A cseh országos rendőrkapitány megjegyezte: mintegy száz rendőrt terveznek áthelyezni a déli határvidékre, főleg a cseh–osztrák határra.
Tuhy szerint az utóbbi másfél hónapban – miután szigorították a határövezet rendőri ellenőrzését – mintegy 750 illegális bevándorlót vettek őrizetbe a cseh hatóságok, közülük mintegy kétszázat sikerült visszaküldeni abba az országba, amelynek területén a schengeni övezetbe léptek.
Csehországban az első fél évben összesen 3018 illegális bevándorlót vettek őrizetbe a hatóságok, ami éves szinten majdnem 50 százalékkal több, mint 2014 első hat hónapjában. Egy friss felmérés szerint a csehek 70 százaléka ellenzi migránsok befogadását.
A menekültügyi helyzetet hétfőn a cseh–osztrák belügyminiszteri találkozón is megvitatták. A miniszterek egyetértettek a határellenőrzések szigorításának szükségességében.
A háromnapos gyakorlaton, amely csütörtökön ért véget, több mint kétszázötvenen – katonák, rendőrök, tűzoltók és különböző mentőalakulatok, illetve a vöröskereszt tagjai – vettek részt.
A gyakorlatra Martin Glvác szlovák védelmi miniszter kezdeményezésére került sor; annak célja a szaktárca szerint az volt, hogy felmérje a fegyveres testületek és a mentőalakulatok különböző egységeinek együttműködési hatékonyságát az illegális bevándorlás fokozódásából adódó „nem katonai jellegű fenyegetésre”.
A gyakorlat az ideiglenesen „fiktív menekülttáborrá” átalakított egyik nyitrai kaszárnyában és annak környékén zajlott. A háromnapos művelet során a részt vevő katonák és rendőrök határőrzési feladatok végrehajtását, továbbá az illegális bevándorlók elfogását és elkülönítését gyakorolták.
Peter Gajdos, a szlovák hadsereg vezérkari főnök helyettese kijelentette: a gyakorlat lehetőséget adott arra, hogy az illegális migráció problémájával összefüggő olyan műveleteket hajtsanak végre, amelyek eddig nem tartoztak a hadsereg hétköznapi tevékenységéhez.
A helyzet rendkívüli, mivel feltételezhető, hogy a migránsok egy része a jövőben Szlovákia területét is megcélozza, és nem szabad, hogy mindez felkészületlenül érjen bennünket.