Sorra zárnak be az okmányirodák

A Lázár János által ígért bürokráciacsökkentés egyelőre nem zajlik zökkenőmentesen.

Horváth Csaba László
2015. 10. 15. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy évvel ezelőtt hirdette meg a kormány az emberközpontú és ügyfélbarát közigazgatás megteremtésére irányuló államreformot. A „szolgáltató állam” kialakítását a kabinet kormányablakok, azaz egyablakos ügyintézési rendszer bevezetésével kívánta elérni. Ezek az okmányirodák feladatait veszik át, így utóbbiak közül a legtöbbet bezárják. A reform egyszerű, gyors és hatékony ügyintézést ígért. Ugyanakkor lapunk megtudta, a Lázár János által ígért bürokráciacsökkentés egyelőre nem zajlik zökkenőmentesen.

Az okmányirodák egymás után zárnak be, bár akad olyan hivatal, amelynek bezárását követően annak munkáját azonnal átvette a helyette létesült kormányablak. De van olyan is, ahol csaknem fél évet kell várniuk az állampolgároknak arra, hogy saját lakhelyükön tudják ügyeiket intézni.

Dunaföldváron például a jövő héten bezár az okmányiroda, de a kormányablak csak márciusban nyílik meg. Így azoknak, akik például lakcímigazolványt vagy egyéni vállalkozói igazolványt szeretnének igényelni, 20 kilométert kell utazniuk a paksi okmányirodába, amely ideiglenesen átveszi a dunaföldvári hivatal munkáját.

Hasonló helyzet alakult ki Esztergomban is, ahol júliusban zárt be az okmányiroda, így a lakosok októberig csak a szomszédos településen, Dorogon tudták az ügyeiket intézni. Újfehértón úgy zárták be az okmányirodát, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal nem közölte, hogy átmenetileg meddig szünetel a munka a hivatalban, illetve hogy az állampolgárok helyette hol intézhetik az ügyeiket.

A kormányzat közlése szerint márciusra 278 új kormányablak lesz, de várhatóan olyan települések is akadnak majd, ahol bezárják az okmányirodát, ám helyette nem létesül kormányablak. Lázár János idén áprilisban a jobbikos Farkas Gergely képviselő kérdésére válaszolva azt írta, 57 olyan település van, ahol jelenleg működik okmányiroda, de nem létesül kormányablak. A miniszter kifejtette, zajlik a felmérése annak, hogy ezek közül melyek azok a települések, amelyeken indokolt az okmányiroda fenntartása. Utóbbi kérdésben egyébként nagy a titkolózás. Lapunk többször is érdeklődött a Miniszterelnökségnél azon településekről, amelyeken úgy történik az okmányiroda bezárása, hogy kormányablak sem létesül, ám válaszokat nem kaptunk a tárcától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.