Plenáris ülés a tudomány és a politika kapcsolatáról

Kulcsfontosságú, hogy a tudományos tanácsadó csak lehetőségeket vázoljon fel, ne maga akarja meghozni a döntést.

MTI
2015. 11. 07. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tudomány és a politika kapcsolatáról az Országházban tartott fórum nemzetközi előadói a politikusoknak szóló tudományos tanácsadás kérdései mellett érintették a tudományfinanszírozást, és körüljárták azt a témát is, hogy mennyiben különböznek egymástól a tudomány és a politika szempontjai.

Patrick Cunningham, a Dublini Egyetemhez tartozó Trinity College állatgenetika- professzora, az ír kormány volt tudományos főtanácsadója előadásában hangsúlyozta: figyelembe kell venni a politikai realitást, amelynek része, hogy a tudományra fordított pénz általában csak a büdzsé csekély hányadát teszi ki. Ráadásul a recesszió miatt az utóbbi időszakban sok országban csökkent is a tudományra fordított összeg – tette hozzá. Megjegyezte azt is, hogy az Európai Unióban a tudományfinanszírozásnak csak csekély hányada folyik Brüsszelből, a zöme tagállami hatáskörben van. Kiemelte, hogy a politikusok és a tudósok időhorizontja alapvetően különbözik: a politikusok sokkal rövidebb távon gondolkodnak, és gyorsabb eredményeket várnak.

Zakri Abdul Hamid, Malajzia miniszterelnökének tudományos tanácsadója többek között arról beszélt, hogy munkája során azt tapasztalja: a miniszterelnök elsősorban a gazdaságra, a munkahelyekre, a jólétre figyel, tehát főként arról kell meggyőzni, hogyan lehet a tudomány motorja a gazdasági fejlődésnek. Úgy vélte, hogy a tudományos tanácsadásnak fontos szerepe lehet a K+F beruházások felfuttatásában.

Vladimir Sucha, az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának (Joint Research Centre) főigazgatója úgy vélte, hogy a tudomány és a politika találkozása sajátos terület a maga sajátos jellemzőivel. Kiemelte: tudomásul kell venni, hogy a szakpolitikai döntések összetettek, a hatalmi viszonyok, az értékek és a tények által meghatározottak, és a tudomány ezek közül csak a tényekhez tud hozzászólni. Hangsúlyozta azt is, hogy a tudományos tanácsadóknak a politikai döntéshozatal lehető legkorábbi fázisában kell megpróbálniuk színre lépni, így van ugyanis a legnagyobb esélye annak, hogy befolyással tudnak lenni a végső döntésekre. Hozzátette, hogy elhibázott módszer több száz oldalas jelentésekkel előállni, ehelyett rövid, lényegre törő összefoglalókat kell letenni a politikusok asztalára.

Gordon McBean, a Nemzetközi Tudományos Tanács (ICSU) elnöke egy több más előadó által is feszegetett kérdést, a tudományos tanácsadók szerepét ecsetelte. Úgy vélte, a tudományos tanácsadásnak nem az a célja, hogy megmondja a politikusoknak, mit kell tenniük, ehelyett a lehetőségeket és az ezekből fakadó várható eredményeket kell bemutatni, a döntést minden esetben a politikusoknak kell meghozniuk. Gordon McBean kifejtette azt is, hogy a tudósoknak jobban meg kellene ismerniük a politika működését.

Naledi Pandor, Dél-Afrika tudományért és technológiáért felelős minisztere Vladimir Sucha megjegyzésére reagálva kijelentette: a miniszterek igenis többet elolvasnak a tudományos jelentésekből, mint a vezetői összefoglaló. Úgy vélte, a politikusoknak egyfajta intuíciót és nyitottságot kell kifejleszteniük magukban, mert még ha tudományosan képzettek is, akkor sem érthetnek minden tudományterülethez. Kiemelte: nem jó, ha egy tanácsadó egyben lobbista is, és az sem helyes, ha összetéveszti magát a politikussal. „Előfordult, hogy tanácsadók azt is megmondták, mibe ne fektessünk be – velük akkor találkoztam utoljára.”

Omi Kodzsi, a Tudomány és Technológia a Társadalomban Fórum (STS Forum) alapító-vezetője, volt japán tudományügyi és pénzügyminiszter arról beszélt, hogy a 2004-ben létrehozott fórum résztvevői – tudósok, politikusok és üzleti vezetők – évente találkoznak Kiotóban, hogy megvitassák a tudomány és a technológia területén tapasztalható folyamatokat és kínálkozó lehetőségeket. Úgy fogalmazott, hogy a fórum mára mozgalommá nőtte ki magát.

Ene Ergma asztrofizikus, az észt parlament egykori elnöke szerint a legegyszerűbb módja a tudomány erősebb politikai képviseletének az lehetne, ha több tudós lenne parlamenti képviselő. Úgy vélte, elsősorban a már bizonyított, tekintélyes, idősebb tudósoknak lenne helyük a parlamentekben, ahol állandóan a fő napirendi pontok között tarthatnák a tudományt. Utalt arra is, hogy még ma, a 21. században is nagyon sokan nem tudják, mennyire a tudományos eredményeken alapul a mindennapi életünk: elég csak a mobiltelefonra, a laptopra vagy a GPS-re gondolni.

Rush D. Holt, az Amerikai Társaság a Tudományos Fejlődésért (AAAS) elnöke elmondta: maga megjárta a tudomány és a politika világát, és tudományos tanácsadó is volt. Tapasztalata szerint a tudósok a bizonyítékok, a politikusok a vélemények és az ideológiák világában élnek. Amit a politikusoknak meg kellene tanulniuk, az a bizonyítékok iránti tisztelet – hangoztatta. Kifejtette azt is, hogy szerinte azoknál a politikai témáknál van a legnagyobb szükség a tudományos szemléletre, amelyek nem közvetlenül tudományos témák, amelyekben a tudományos megközelítés nem magától értetődő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.