Újabb gimnáziumot szüntetne meg az NGM?

Még folynak az egyeztetések a váci Boronkay György középiskola sorsáról.

MNO
2015. 11. 11. 11:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint szerdai számukban írják, az intézmény felvételi tájékoztatójából az derül ki, hogy jövőre is indul gimnáziumi képzés. Ennek ellenére a Boronkay még mindig nem kapott hivatalos engedélyt a fenntartótól a gimnáziumi képzés elindítására.

Fábián Gábor igazgató a Népszabadságnak azt mondta: nemrég érkezett egy javaslat a fenntartójuktól, a szakképzést felügyelő Nemzetgazdasági Minisztériumtól (NGM), hogy felmenő rendszerben vezessék ki a gimnáziumi képzést. „A felvételi előtt járjuk az általános iskolákat, nagyon sokan szeretnének a nyelvi képzést biztosító gimnáziumi osztályainkba jelentkezni, de hetek óta nem tudunk mit mondani nekik” – tette hozzá az igazgató.

A lap szerint az intézmény két új osztályt tervezett 2016 szeptemberétől, hozzávetőleg 70 diákkal. A Boronkay szakközépként és gimnáziumként is igen népszerű, és Fábián­ azt mondta, minden tizedik diákjuk bejut az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny döntőjébe, 90 százalékos a felsőoktatási felvételi arányuk. Az igazgató tervei szerint ha nem indíthatnak gimnáziumi osztályokat, akkor a turisztikai képzésre fognak koncentrálni, azonban már két másik váci középiskolában is folyik ilyen profilú oktatás, így ez túlképzéshez vezetne.

A Népszabadság úgy tudja, a Boronkay sorsáról a legmagasabb szinten dönthetnek: jelenleg is folynak az egyeztetések az NGM és az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) között. Egy, a tárgyalásokra rálátó magas rangú forrás szerint nem zárható ki, hogy 2016-ban utoljára még kap egy induló osztályt a gimnázium, de az NGM ragaszkodik hozzá, hogy kifutó rendszerben ez legyen az utolsó.

A lap szerint a konfliktust az okozza, hogy májusban 300 szakképző iskolát helyeztek át egy kormányrendelettel az oktatási tárca fennhatósága alatt lévő Klikből a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz. Ugyanakkor az átszervezés folyamán akadt 31 olyan, NGM-hez került intézmény, ahol gimnáziumi képzés is folyik, ez pedig idegen elem a tárca portfóliójában – teszik hozzá. A Népszabadság információi szerint napokon belül kiderülhet, hogy a Krúdy Gyula és a Boronkay György gimnáziumi részlegének tervezett bezárása egyedi kísérlet volt-e, vagy egy elhúzódó folyamat kezdő lépése.

Az NGM-hez került kazincbarcikai Surányi Endre és a záhonyi Kandó Kálmán középiskolában is kifutóban a gimnáziumi képzés, de ezek nem okoztak akkora botrányt, mint a Krúdy ügye, mert itt nem volt olyan súlya a gimnáziumi osztályoknak. Az egyik igazgató a lapnak azt mondta: még április végén behívták őket a szakképzésért felelős tárcához, ahol az NGM akkori két államtitkára, Tállai András és Czomba Sándor, továbbá az Emmi köznevelési államtitkára, Czunyiné Bertalan Judit közölte velük, hogy a nemzetgazdasági tárcához került iskolákban a tervek szerint kizárólag szakképzés lesz.

Országszerte harminckét gimnáziumot ítélt korábban halálra a kormány azzal, hogy felmenő rendszerben már nem indíthatnak több osztályt – írja a Hvg.hu. Információik szerint a vonatkozó rendelet alapján a következő intézmények érintettek:

Kiskunmajsai Dózsa György Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium; Békéscsabai Szent-Györgyi Albert Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium (székhely és tagintézmény); Kazincbarcikai Surányi Endre Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium (sz+t); Than Károly Ökoiskola, Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola; Dunaújvárosi Bánki Donát Gimnázium és Szakközépiskola; Szabolcs Vezér Gimnázium és Szakközépiskola; Győri Krúdy Gyula Gimnázium; Két Tanítási Nyelvű Középiskola, Idegenforgalmi és Vendéglátóipari Szakképző Iskola; Vas- és Villamosipari Szakképző Iskola és Gimnázium, Sopron (sz+2t); Biharkeresztesi Bocskai István Gimnázium, Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium (sz+t); Dienes László Gimnázium és Egészségügyi Szakképző Iskola, Debrecen; Brassai Sámuel Gimnázium és Műszaki Szakközépiskola, Debrecen (sz+t); Debreceni Irinyi János Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola; Szilágyi Dániel Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola, Szakiskola, Hajdúhadháza; Polgári József Attila Gimnázium és Szakképző Iskola (sz+3t); Lőrinci Március 15. Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium (sz+t); Martfűi Damjanich János Szakképző Iskola, Gimnázium és Kollégium; Teleki Blanka Gimnázium, Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium (sz+3t); Kunhegyesi Nagy László Szakképző Iskola, Gimnázium és Kollégium (sz+t); Kunszentmártoni Gimnázium és Szakképző Iskola (sz+2t); Ványai Ambrus Gimnázium, Informatikai és Közlekedésgépészeti Szakközépiskola, Túrkeve; Balassagyarmati Szent-Györgyi Albert Gimnázium és Szakközépiskola; Mikszáth Kálmán Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola (sz + 6 t); Petőfi Sándor Gimnázium, Gépészeti Szakközépiskola és Kollégium, Aszód (sz+t); Nagyatádi Ady Endre Gimnázium és Szakközépiskola; Csengeri Ady Endre Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium (sz+t); Tiszalöki Teleki Blanka Gimnázium, Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium (sz+t); Záhonyi Kandó Kálmán Közlekedési Szakközépiskola, Gimnázium és Dr. Béres József Kollégium; Öveges József Szakképző Iskola, Gimnázium és Kollégium, Balatonfűzfő; Ipari Szakközépiskola és Gimnázium, Veszprém.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.