Változhat a szerencsejáték- és a sporttörvény

A törvényjavaslat szövegét közvetlenül az ülés előtt kapták kézhez a bizottság tagjai.

MTI
2015. 11. 10. 12:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bizottság önálló indítványként megfogalmazott javaslata kitér arra is, hogy a cégek által a látványsportok támogatására fordított összegnek a társasági adóból való levonásához előzetes támogatási szándéknyilatkozatot kell adni a támogatni kívánt szervezet részére. Az indoklás szerint ez a sportfejlesztések tervezhetőségét szolgálja.

A törvényjavaslat szövegét közvetlenül az ülés előtt kapták kézhez a bizottság tagjai, sőt a Nemzetgazdasági Minisztériumot képviselő Pankucsi Zoltán, a szaktárca adózásért és számvitelért felelős helyettes államtitkára is. A helyettes államtitkár ezért nem nyilatkozott minisztériuma nevében a törvényjavaslatról. Ennek hiányában a javaslatot Bánki Erik fideszes bizottsági elnök ismertette, aki kitért arra is, hogy a sporttörvényben módosul a bajnokságokon való indulás – a nevezés – szabályozása. Fő szabály szerint a nevezési jog nem ruházható át, de több kivételt is tartalmaz a törvényjavaslat, például ha a sportegyesület a bajnokságon való részvétel céljából gazdasági társaságot alapít, és a nevezési jogot erre ruházza át, akkor a társaság már továbbadhatja.

A bizottság két törvény részletes vitáját is lefolytatta. Az adó- és egyéb közterhekkel kapcsolatos nemzetközi közigazgatási együttműködés egyes szabályairól szóló törvény módosításához Volner János (Jobbik) adott be módosító indítványt, amelyet a bizottság – kormánypárti többséggel – elvetett. A közbeszerzési törvényt módosító törvényjavaslathoz beadott ellenzéki módosításoknak is – egy kivétellel – ez lett a sorsuk, viszont támogatta a bizottság az MSZP-s Hiszékeny Dezső módosító indítványát. Ennek lényege: az ajánlatkérő köteles meghosszabbítani az ajánlattételi határidőt, ha az ajánlattevőknek nem adta meg határidőre a kiegészítő tájékoztatást, illetve módosította a közbeszerzés dokumentumait.

A bizottság végül ellenzéki képviselők által benyújtott törvényjavaslatok tárgysorozatba vételéről döntött. A hitelintézeti törvényt javasolta módosítani négy független képviselő, Gyurcsány Ferenc, Varju László, Vadai Ágnes és Oláh Lajos. Ők a Quaestor-csőddel kapcsolatban az ott értékpapírt vásárló, illetve névre szóló számlát vezető országgyűlési képviselők, miniszterek, államtitkárok, helyettes államtitkárok, valamint polgármesterek – a befektetéshez kötődő – adatainak a nyilvánosságra hozatalát javasolták. A gazdasági bizottság kormánypárti többséggel nem vette tárgysorozatba a törvényjavaslatot. Ugyanez lett a sorsa Szabó Tímea független képviselő határozati javaslatának, amely a mindenki számára szabad internet-hozzáférésről és ingyenes alapszintű szolgáltatás biztosításáról szólt.

Az egyebek napirendi pont alatt Bánki Erik közölte a képviselőkkel, hogy a következő hetekben a bizottság meghallgatja Varga Mihály nemzetgazdasági, Seszták Miklós nemzeti fejlesztési, valamint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert. Varju László kérdésére, hogy a bizottság tervezi-e Matolcsy György jegybankelnök meghallgatását, Bánki Erik elnök nemmel válaszolt. Felhívta ugyanakkor Varju László figyelmét arra, hogy mint országgyűlési képviselő levélben kérhet információt az MNB-től.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.