Gyurcsány hangot adott annak a véleményének, hogy 2011-es Duma-választásig azt hitte, hogy Putyin nagyon lassú demokratizálásra készül egy nagyon bonyolult országban. A volt miniszterelnöknek egy évvel később változott meg a véleménye, mert 2012 nyarától jöttek a „kemény elnyomó törvények”. Mint mondja, ekkor megváltozott a politikai viszonya hozzá, de elismeri, hogy „elképesztően tehetséges”.
„Nem elszólás történt, valóban az volt a magyar politika, hogy nem szabad mindent egy lapra feltenni, muszáj dolgozni az alternatíván is” – ezt Gyurcsány annak kapcsán mondta, hogy 2007-ben egy amerikai lapban a Nabucco gázvezeték megépítését álomnak nevezte, ami nagyon nem tetszett az amerikaiaknak.
A politikus elmondta, ő soha nem kötötte volna meg a Paks II.-szerződést, különösen nem a nyilvánosság kizárásával. Teljes képtelenségnek tartja a 2000 megawattos atomerőművi kapacitás felépítését.
Gyurcsány nem vitatta, hogy az orosz fél igyekszik majd teljesíteni szerződéses kötelezettségeit, de nem biztos abban, hogy képes lesz rá. A DK-elnök szerint a Paksból való kihátrálás a világ legkönnyebb dolga lenne. Mint mondta: annak a beruházásnak nem szokványos a környezetvédelmi kockázata.
A Figyelő kérdésére, miszerint Orbán a DK-sok szemében maga a sátán-e, lévén nem akarnak a miniszterelnökkel párbeszédet, Gyurcsány Ferenc úgy felelt, nem gondolja ezt, részletkérdésekről szívesen beszélget a kormánnyal, de úgy látja, ennek nincs sok értelme, ha a nagy egészről teljesen mást gondolnak.
Annak kapcsán, hogy vezetné-e a baloldali pártok tömbjét, azt mondta, hogy őrült érzelmeket tud kiváltani a karaktere, és bár erősnek tartja magát, inkább nem állna a lista élére. „Ma velem nem tudnának nyerni” – jelentette ki.
A DK elnöke az interjúban arról is beszélt, hogy kiszáll tanácsadó cégéből, és nem zárja ki maradék működő vagyoneleme, a Motim eladását sem. Mint fogalmazott, „jobb az, ha az aktív politikusnak nincs működő vállalkozása, ez tisztább helyzetet teremt”.