Áll a bál a briteknél: a Privacy International (PI) nevű jogvédő szervezet által megszerzett dokumentumokból kiderült, hogy a hatóságok tizenöt éve gyakorlatilag korlátozás nélkül és tömegesen – azaz nem célzottan – gyűjtöttek mindenféle információt civilekről: okmányok adataitól a vallási-politikai hovatartozáson át egészen a mindenféle internetes és telefonos metaadatokig.
Ráadásul az ügynökségeket alig kötötték a brit jogszabályok, a munkatársaik pedig számos alkalommal visszaéltek hatáskörükkel: saját céljaikra kutakodtak általuk ismert emberek adataiban, például utazást szerveztek a barátaiknak, és így gyűjtötték be az útlevél-információkat.
Az utóbbi másfél évben csaknem félszáz alkalommal szegték meg saját szabályzatukat is, ehhez képest alig néhány fegyelmit osztottak ki. A belügy a nagy adathalom összehordása kapcsán azzal védekezett, hogy csak tömeges adatgyűjtéssel tudnak őrködni a biztonság felett, és
egyébként sem csinálnak nagyon mást, mint amit a Google meg a Facebook szokott üzleti céllal.
Az aggodalom alapja nyilván nem az ismerős szülinapi köszöntéshez beszerzett lakcím, hanem egyrészt az esetleges hekkereknek is tálcán kínálja az állampolgárok összes adatát, másrészt az államhatalom is bármikor visszaélhet a helyzettel – a Berkeley Egyetem biztonsági szakértői szerint ezektől a lehetőségektől „még a Stasi is elpirulna”. Nem titok, hogy a jelenleg zajló parlamenti vitákban David Cameron kormánya a hasonló, tömeges megfigyelések bevezetését szorgalmazza a nemrégiben lezajlott terrortámadásokra hivatkozva.
A brit eset tanulsága, hogy a titkosszolgálatok és a kormányok is egyre inkább belátják: a jövő slágere a szigetországbelihez hasonló tömeges adatbányászat lesz – mondta el Balogh Zsolt György, a Budapesti Corvinus Egyetem docense. Azaz a titkosszolgálatok mindenki megfigyeléséből merítenek adatokat, és következtetnek arra, hogy kit érdemes operatív megfigyelés alá vonni. Hozzátette: Edward Snowden szivárogtatásai óta sejthető, hogy nagyüzemben megy a lehallgatás a világ számos országában, mégis megdöbbentő, hogy a hatóságok a célszemélyek között nem is válogatnak, hanem mindenki bekerül a hálóba, és csak utólag rostálják őket. Azaz mindenki digitális lábnyomát figyelik: a különféle kommunikációs mintázatokból, metaadatokból kiszűrik, ha például olyasvalakivel váltunk üzenetet, aki már a hatóság látókörébe került valami miatt; ilyenkor minket is szorosabb megfigyelés alá vehetnek – példálózott.