A pénzintézet 2008-ban egy 15 millió forintos devizaalapú hitelkeretet biztosított egy magáncég részére, ám a rendelkezésre álló hitelkeret terhére elfelejtett kölcsönszerződést kötni a társasággal. Noha a vállalkozás 2014 végéig rendesen törlesztett, az árfolyam-különbözetből fakadó emelkedett összegeket egy idő után nem tudta fizetni, így a CIB Bank felmondta a szerződést.
Ezután elszámolási vita alakult ki a felek között a tartozás mértékéről, így bíróság elé került az ügy. A Kecskeméti Törvényszék pedig a minap jogerős ítéletben állapította meg, hogy a hitelszerződés létre sem jött, a bank ugyanis az alapvető hitelfeltételeket sem közölte ügyfelével. Konkrét kölcsönszerződés nem jött létre, amelynek tartalmaznia kellett volna a kölcsön összegét, annak törlesztési feltételeit és az egyéb felszámítandó díjakat.
A magáncéget képviselő ügyvédi iroda vezetője lapunk megkeresésére elmondta, az ítélet azért kulcsfontosságú, mert a cégekre szigorúbb törvényi szabályok vonatkoznak, mint a fogyasztókra, így az előbbieknek nehezebb dolguk is van a bíróság előtt. Bihari Krisztina szerint az ítélet a devizahitellel rendelkező vállalkozások számára precedensértékű lehet, ugyanis erre a mintára számos céggel köthetett megállapodást a pénzintézet. Szerinte az ítélet kihirdetése után a kapott összeggel és a polgári törvénykönyv (Ptk.) alapján meghatározott jegybanki alapkamattal kell elszámolnia ügyfelének.
Kiemelte, a Ptk. szabályai szerint bár a bank meghatározott hitelkeretet biztosított adósa számára, ám annak terhére kötelessége lett volna kölcsönszerződést kötnie ügyfelével. Mint mondta, utóbbi maradt el, ráadásul szerinte nem ebben az egy esetben.