A miniszter, aki a főváros II. és III. kerületének országgyűlési képviselője, elmondta, hogy új szakaszába lép a budai Millenáris Park bővítése, elkészültek a csaknem 2,5 hektáros pihenőpark látványtervei (amelyeket sajnos nem sikerült megtalálnunk a világhálón – a szerk.), és megindult az engedélyezési eljárás. A korszerű, elsősorban rekreációs célokat szolgáló közösségi tér több mint háromszáz lombos fával, dús zöld növényzettel, padokkal, izgalmas játszótérrel és jelentős vízfelülettel várja majd a kikapcsolódni vágyókat. A parkban két kávézó is nyílik, amely illeszkedik a megújult Széll Kálmán tér környékének és a Lövőház utcának önálló városképi egységet alkotó jellegéhez. Jelentős eredmény, hogy a lebontott minisztériumi irodamonstrum és az egykori Ganz-gyár területének rekultivációjával egy igazi rozsdaövezetet parkosítanak. A hatalmas aktív zöld felület érezhetően javítani fogja a levegő minőségét a nagy forgalmú Margit körút térségében, de nem csak ezért tekinthető a fejlesztés zöldnek. A park növényzetét esővízzel öntözik majd, a Jedlik Ányos-terv részeként e-töltőállomásokat alakítanak ki a mélygarázsban, amelyek energiaszükségletét napelemek segítségével biztosítják, és a hűtő-, fűtő- és szellőzőrendszert is minél nagyobb részben megújuló energiával táplálják. A XXI. századi, környezetbarát megoldások alkalmazásával a projekt példát kíván mutatni a hasonló fejlesztéseknek – hangsúlyozta Varga Mihály.
A miniszter kiemelte, hogy a beruházásnak része a mára eléggé „lelakott” régi Millenáris Park megújítása is. A térburkolatokat, ahol szükséges, kicserélik, és minőségi kertészeti elemekkel gazdagítják a Fény utca és a Marczibányi tér közé eső területet is, amely az új parkrésszel átjárható, egységes egészet alkot majd. Ennek érdekében a Fény utca érintett szakaszának gépjárműforgalmát a föld alatt vezetik el a Kis Rókus utca felé.
A Mammut bevásárlóközpont épületének korábban takart és esztétikailag ennek megfelelően kialakított oldalhomlokzatának városképi jelentőségűvé vált oromfala mellé a parkkal összhangban lévő, de önállóan megtervezett létesítmény – tájépítészeti elemeket is tartalmazó, több emelet magas „zöldfal-installáció” – épül, amely a régióban egyedülálló lesz. A zöldtérfal tervein még dolgoznak az építészek – mondta az MTI-nek Varga Mihály.
Közölte: az 500 férőhelyes, kétszintes mélygarázs elsősorban a Millenáris Park kulturális és szórakoztató rendezvényeinek parkolási igényeit fogja kiszolgálni, de természetesen minden autós előtt nyitva áll majd. A mélygarázs építésének előkészületei a héten folytatódnak az egykori irodaépületek még megmaradt földfelszín alatti részeinek elbontásával és a mélygarázs-munkagödör részleges kialakításával, ezért az ideiglenes parkoló egy részét lezárják. Ezzel az ütemmel novemberre végeznek, ezután kezdődhetnek a mélyépítési munkák. A megújult Millenáris Parkot várhatóan 2017 második felében vehetik birtokba a budapestiek.
Varga Mihály szerint a beruházás egyik legfontosabb eredménye az lesz, hogy a megújuló és számos kulturális létesítménnyel bővülő Millenáris Park térben és funkcióban egyaránt kiteljesedik – valódi alternatívát nyújtva a szabadidő eltöltésében a közeli plázákkal szemben. A beruházás jelentősen javítja a környéken lakók életminőségét, de reményei szerint az új Millenáris sokakat vonz majd a főváros távoli kerületeiből, és várhatóan a Budapestre látogatók által is kedvelt tartózkodási hely lesz.