Strasbourgig is elmennének a tankönyvesek

Összefog a tankönyvkiadók egyesülete a TASZ-szal és az Eötvös-intézettel.

Bécsi Orsolya
2016. 07. 27. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már hetek óta zajlanak egyeztetések arról, miképp lehetne jogi útra terelni több, az oktatás területén előkerült ügyet. Az első tanácskozásra június 13-án került sor, amikor a felek még csak a pereskedés szándékát fogalmazták meg. A következő, július 6-i találkozón a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet (Ekint) és a Civil Közoktatási Platform (CKP) jogászai három terület, az alternatív iskolák, a speciális nevelési igényű gyermekek (SNI) és a tankönyvkiadás panaszosait hallgatták meg. Információink szerint először az utóbbi terület problémáival fognak foglalkozni.

Kereszty Péter, a Tankönyvesek Országos Szakmai Egyesületének (Tanosz) elnöke közölte: noha még csak az első megbeszéléseken vannak túl, már kiderült, mely ügyeket lenne érdemes továbbvinni a későbbiekben. Az egyik ilyen a kiadók kártérítése. „A Hoffmann Rózsa-féle 2013-as köznevelési törvény miatt pillanatok alatt átszervezték a rendszert, és lehetetlen helyzetbe hozták a magánkiadókat, míg az államiak jól jártak” – mondta Kereszty. A TASZ és a CKP jogászai úgy látják, a jogsérelem az átállás módja, vagyis a bevezetés kurtasága miatt keletkezett. „A magánkiadókat arculcsapásként érte a törvény, jelentős anyagi károkat okozva nekik. Adataink szerint volt olyan kiadó, melynek 95 százalékkal visszaesett a rendelési állománya” – közölte a Tanosz vezetője, majd hozzátette: a rendelési listára olyan kiadványok is felkerültek, melyeknek engedélyük nem, csupán címük volt. Sok magánkiadó azóta sem kecmergett ki a gödörből, illetve vannak, melyek a külföldi piac felé nyitásban látják a jövőt. (Erről a Mozaik Kiadó nemzetközi kapcsolatokért felelős vezetője mesélt korábban lapunknak.)

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság megállapította, hogy 2013-ban az Oktatási Hivatal jogellenesen utasította el a mogyoródi Romi-Suli Könyvkiadó Kft. egyik kiadványának tankönyvjegyzékre kerülési kérelmét. Noha a kiadó könyve nem felelt meg az új kerettantervnek, mivel felmenő rendszerben vezették be, a kötet még egy ideig rendelhető lehetett volna.

A Mozaik Kiadó viszont vesztett, amikor azzal érvelt: a jogalkotó piackorlátozó módon avatkozott be, a jogállamiság elvével ellentétesen, valamint a felkészülési idő sem volt elegendő. A Kúria ítélete szerint a tankönyvkiadói és -forgalmazói tevékenység nem tekinthető megszerzett tulajdonnak, még ha azt a cég hosszú ideje folytatta, és rendszeres jövedelme származott is belőle, így a korlátozás nem sértette a cég vállalkozáshoz való jogát. A felkészülési időt is elegendőnek találták.


A nemzetközi gyakorlatban bízik Deák Dániel, a Civil Közoktatási Platform önkéntes jogi tanácsadója, aki példának a játékgépek ügyét hozta fel. Ismert, az Európai Unió Bírósága tavaly júliusban jogerős ítéletében azoknak a magyar vállalkozóknak adott igazat, akiknek a lába alól a kormány 2012-ben kihúzta a szőnyeget a szerencsejáték-piac drasztikus átalakításával. Strasbourgban úgy ítélték meg, a vállalkozásoknak a tulajdon háborítatlan élvezetéhez fűződő jogát megsértették. Deák szerint ugyanezt a logikát a tankönyvesek esetére is rá lehetne húzni.

Azt ugyanakkor mindkét szakember hozzátette: nem hibáztatják a kiadókat, ha mégsem indítanának pert, mivel a hosszadalmas procedúra mellett akár véglegesen lekerülhetnek megmaradt könyveik az évente felülbírálásra kerülő tankönyvlistáról. „Nem csodálkoznék, ha nem lenne ügyfél. Az évekig tartó kínlódás alatt még akkor is tönkremehet, ha a végén nyerne. Ez egy egészen lehetetlen helyzet” – világított rá Deák Dániel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.