Elektromos sokkolót kaphat a honvédség

A változásokat a migrációval és a terrorizmussal indokolják.

Buzna Viktor
2016. 10. 12. 5:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több, a Magyar Honvédséget érintő törvény módosítása is napirendre kerül az Országgyűlés őszi ülésszakán. A Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló törvény módosításáról készült tervezet a napokban került fel a kormányportálra. A javaslat szövege szerint a migráció, a terrorizmus és a nemzetközi katonai vállalások hatékonyabb ellátása indokolja a módosításokat. Különösen figyelemre méltó, hogy a tervezet szerint a déli határ védelmében részt vevő MH Katonai Rendészeti Központ állományát a lőfegyveren kívül elektromos sokkolóval is ellátná a kormány. Az új kényszerítőeszköz engedélyezése megosztja a rendvédelmi szakmát, a sokkoló alkalmazása ugyanis veszélyes, korábban több esetben halálhoz vezetett. A rendőrség pél­dául 2009-ben elutasította az eszköz bevezetését, mondván, az Egyesült Államokban a sokkolók számos halálesetet okoztak.

Kis-Benedek József, a Magyar Hadtudományi Társaság biztonságpolitikai szakértője szerint a kényszerítőeszköz bevezetését a határ menti feladatok indokolják. A szakértő leszögezte: a rendőrség alacsony létszáma miatt a katonai rendészekre különösen nagy szükség van, ezért érthető az eszköz bevezetése.

A tervezet bővítené a honvédség által használt ingatlanok körét is. A jogszabály módosításával kivételes esetben a honvédség az állami tulajdonban álló ingatlanokon kívül „más ingatlanhasználati jogviszony” alapján is elhelyezhetné szervezeteit.

Ma vitatja meg egyébként a parlament a sokat kritizált katonai életpályamodellt korrigáló, a honvédek jogállásáról szóló törvény tervezetét. A Honvédszakszervezet elnöke szerint ezzel kétéves folyamat ért célegyenesbe. Czövek János elnök megkeresésünkre elmondta: az életpályamodell úgynevezett harmadik pilléréről szól az előterjesztés. Ezzel a nyugdíj- és a felelősségbiztosítás kérdését rendezné a kormány.

– Talán világossá vált, hogy hatalmas hiba volt megszüntetni a szolgálati nyugdíjat – ezt már Demeter Márta, az MSZP szakpolitikusa mondta lapunk megkeresésére. Demeter szerint a törvénymódosítás javít ugyan a kormány korábbi hibás döntésein, azonban csak tűzoltás. – A dokumentum szövegéből nem derül ki, hogy a törvény elfogadása előtt egészségkárosodást szenvedő katonák jogosultak-e a bővített ellátásra – hívta fel a figyelmet az ellenzéki képviselő.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.