Nem is volt független, és amúgy is nagy az anyagi veszteség – ezeket tartotta kiemelésre érdemesnek a Népszabadság váratlanul bejelentett felfüggesztése kapcsán Kovács Zoltán kormányszóvivő. A politikus azután reagált, hogy Francis Fukuyama amerikai politikatudós a Twitteren kritizálta az ellenzéki napilap bezáratását. Nem tetszett ez Kovácsnak, aki abba kötött bele, hogy Fukuyama függetlenként említette a Népszabadságot. „»Független«?? – nyilván: nem sokkal ezelőttig a Magyar Szocialista Párt tulajdonában, csak úgy mellesleg.” Az MSZP pártalapítványa volt kisebbségi tulajdonos 2015-ig, amikor is a maga 27,65 százalékát eladta a Mediaworksnek.
A másik problémája Kovácsnak a bezáratással volt: szerinte a lap saját kiadója tett így, amely már nem képes finanszírozni az ötmilliárdos veszteséget. Kovács az ötmilliárd után még „(!)” jelet is tett. Ugyanakkor nem igazán áll meg az érvelés a Népszabadság veszteségességéről. A lap tavaly például 134 milliós mérleg szerinti eredményt ért el – ha nem is értékesítésből, hanem a Mediaworks felvásárlásának eredményeképp. Igaz, korábban volt már 513 milliós és 1,4 milliárdos veszteség is, viszont nem sok olyan nyomtatott lap van, ahol ne ugyanez lenne a tendencia. Ráadásul a Mediaworks egy éve még ezt válaszolta az Átlátszónak: „A Népszabadság egy erős közéleti napilap, amelynek pozícióját a jövőben tovább szeretnénk erősíteni. Úgy gondoljuk, az az ideális, ha a print és az online változat kiegészítik és segítik egymást.”
Ugyanakkor már egy ideje lehetett hallani: a Mészáros Lőrinchez kötődő vállalkozás bevásárolhatta magát a kiadóba.
Fukuyama egyébként azt írta: „Amit az illiberális demokráciák tesznek: Magyarország legnagyobb független lapját bezárták.” Figyelemre méltó, hogy Kovács a függetlenbe és a bezárásba is belekötött, de az illiberális demokráciába már nem.