Kilencedik éve hirdeti meg a Belügyminisztérium a szociális tűzifaprogramot, mellyel a tárca a rászorulók téli fűtésén igyekszik segíteni. A program a rezsicsökkentés részeként indult, és az ötezer lakosúnál kisebb települések pályázhatnak a támogatásra, hogy a lakosság egy részének térítésmentesen adhassanak tüzelőt. Míg az első évben egymilliárd forint volt a támogatás összege, idén már ötmilliárd forint a keret.
A Magyar Nemzet által megkeresett polgármesterek elismerik a program jelentőségét, még akkor is, ha az önkormányzatok számára pluszkiadást jelent a tüzelő kiszállítása és feldolgozása.
– Sok rászoruló szinte erre alapozza a téli fűtését – nyilatkozta lapunknak Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség elnöke, Szentkirály polgármestere, aki szerint ugyanakkor mindez némileg kényelmi helyzetbe hozza a rászorulókat, akik úgy állnak hozzá a számukra nyújtott segítséghez, hogy oldja meg az állam és az önkormányzat helyettük a problémát. Szabó Gellért, elismerve a támogatási rendszert, arról is beszélt, a tűzifa beszerzése, felrakodása, valamint kiszállítása komoly anyagi terhet ró a településekre.
– Különösen azon önkormányzatok, melyek nem rendelkeznek megfelelő eszközzel a rönkök szállítására, több százezer forintot fizetnek, mire a fa a rászorulókhoz kerül – mondta a polgármester, hozzátéve: a munkába minden esetben bevonják a közfoglalkoztatottakat.

A tűzifa kiszállításához szükséges önerőt a 660 lelket számláló Bátorligeten minden évben belekalkulálják a település költségvetésébe és a közmunkaprogramba. Antal Mihály polgármester lapunk érdeklődésére azt mondta: mindenki rászoruló, így mind a 220 család megkapja a téli tüzelőt, s miután a keretösszeg emelkedett, idén már 136 köbméter fát tudunk szétosztani. Szavai szerint a fát minden évben a nyírlugosi erdészet szállítja ki, az önkormányzat pedig egy hét alatt, már december elején eljuttatja azt a családokhoz.
– Mintegy 170 ezer forintba kerül mindez az önkormányzatnak, ami nem olyan nagy összeg, hogy ne férne bele a büdzsébe, főleg ha azt nézzük, mekkora segítséget kapunk cserébe – fogalmazott a polgármester.