A koronavírus-járvány második hullámában is nyitva tartanak a katolikus templomok, mint a lelki feltöltődés és imádság helyei – tájékoztatta a Magyar Nemzetet a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) titkára. Tóth Tamás hozzáfűzte: szentmisék is tarthatók, de azok csak úgy, hogy a hatósági kijárási korlátozásokkal összhangban maradjanak, felelősen és körültekintően kell eljárni. A templomokat és közösségi tereket rendszeresen szellőztetik, takarítják és fertőtlenítik. A szentmisék alatt a maszk viselése kötelező, csakúgy, mint a nem egy háztartásban élők esetében a legalább 1,5-2 méteres védőtávolság megtartása. A higiéniát kihelyezett kézfertőtlenítők is segítik. A papok áldoztatás előtt is fertőtlenítik a kezüket, és latin rítusban csak a kézbe áldozás lehetséges. A perselyezés a misék végén történik, ugyancsak higiéniai okokból.
Morális elvek
– A szentmisén való részvétellel kapcsolatban az általános morális elvek továbbra is érvényesek. Aki betegnek érzi magát, önmaga és mások védelmében lelkiismereti kötelessége, hogy mielőbb orvoshoz forduljon, és ne menjen közösségbe. Idősebb, veszélyeztetett, illetve beteg testvérek, továbbá azok, akik kötelességüket teljesítik, beteget ápolnak, nagyon idős vagy veszélyeztetett személlyel laknak együtt, hatósági karanténban vannak, jogosan félnek a közösségben való megjelenéstől, ezért mentesülnek a szentmisén való személyes részvétel kötelezettsége alól. Felmentést kapnak azok is, akik úgy érzik, hogy számukra a szentmisén való személyes részvétel veszélyt hordoz magában – mutatott rá Tóth Tamás. Jelezte, hogy bár a szentmisén való részvétel nem helyettesíthető, több helyen van online vagy televíziós miseközvetítés, hogy megerősítést, vigasztalást és bátorítást nyerjenek azok, akik nem tudnak részt venni vasárnapi és ünnepnapi szentmisén. Az MKPK titkára hangsúlyozta: plébániai oktatásokat, közösségi összejöveteleket szoros kivételektől eltekintve csak online formában tarthatnak meg.
Tóth Tamás kifejtette azt is, hogy a betegellátásban és az idősotthonok ellátásában részt vevők az országos tiszti főorvos és az illetékes helyi hatóságok által kiadott járványügyi rendelkezések betartásával végzik munkájukat. A covidos betegek esetében csak erre külön kijelölt és engedéllyel rendelkező személyek végezhetnek bármilyen szolgálatot a legszigorúbb orvosi előírások szerint, ezzel is csökkentve a járvány további terjedését, valamint a veszélyeztetett korosztály kitettségét. – A járvány kitörése óta több lelkipásztor is megfertőződött. Sajnos haláleset is történt a fertőzés szövődményei következtében, így halt meg két kecskeméti piarista szerzetes pap a kiskunhalasi járványkórházban.