A baloldali előválasztás előtti automata hívásokban konkrétan így buzdított Márki-Zay a szavazásra: „Kérem szavazzon személyesen vagy az interneten. Adjon bizalmat nekem vagy az engem támogató szervezeteknek. Ha rám szavaz, nyomja meg az 1-es gombot.” Ez a szövegrész egy október 9-i hívásból származik, tehát mindössze egy nappal azután, hogy Karácsony Gergely visszalépett Márki-Zay javára, már ilyen hívásokkal próbálták szavazásra buzdítani az embereket. Bár ekkor még számos baloldali párt és politikus hezitált, ám például a Momentum már teljesen mellszélességgel beállt Márki-Zay mögé.
Emlékezetes: Márki-Zay Péter elismerte azt, hogy az Amerikából érkező pénzekből biztosan jutott a DatAdathoz is. A Bajnai Gordonhoz köthető DatAdat cégcsoport segítette Márki-Zay kampányát. Az adatkezelő cég a 2022-es kampányban hozzávetőlegesen egymillió választót érhetett el telefonhívásokkal, sms-ekkel. Az akciót minden bizonnyal lopott adatbázisok felhasználásával hajtották végre, az ügyben pedig feljelentés is született.
Figyelemre méltó, hogy a baloldali összefogás, vagyis az Egységben Magyarországért honlapján a mai napig elérhető az a menüpont, ahol az ellenzéki pártlogók alatt az a felirat olvasható, hogy „Támogasd Márki-Zay Pétert, az egységes ellenzék miniszterelnök-jelöltjét!”, a banki átutalásnál pedig a Mindenki Magyarországa Mozgalom számlaszáma van megadva.
Most, hogy szóba kerültek az Action for Democracy közreműködésével az Egyesült Államokból érkező pénzek, Márki-Zay azzal védekezett, hogy a pártfinanszírozás szabályai rájuk nem vonatkoznak, és ragaszkodik ahhoz az álláspontjához, hogy a választások előtt csupán felvilágosító kampányt folytattak a magyar kultúra megváltoztatása érdekében.
Ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász szerint azonban itt nem arról van szó, hogy egy mozgalom általánosságban kritizálta volna a kormány intézkedéseit, hanem konkrétan egy politikai jelölt kampányát segítették külföldi pénzekkel. Lomnici megítélése szerint onnantól kezdve, hogy Márki-Zay úgy döntött: elfogadja ezeket a donációkat a miniszterelnök-jelölti kampányához, ügynöknek minősül. Az alkotmányjogász azt is leszögezte, hogy elsődlegesen nem az MMM felelősségének a vizsgálata fontos, hanem az, hogy a pártok valamilyen módon részesültek-e az említett pénzekből, akkor ugyanis közvetett módon megvalósult a tiltott pártfinanszírozás. Az pedig, hogy Márki-Zay szerint a DatAdatnak is juttattak a tengerentúlról érkező forrásokból, gyengíti a hódmezővásárhelyi polgármester érvelését.
Borítókép: Márki-Zay Péter, a balliberális összefogás bukott miniszterelnök-jelöltje (Fotó: Kurucz Árpád)