Visszatér az élet Mesterszállásra

Maga a csoda, amikor egy lassú halálra ítélt falu újra életre kel. Márpedig a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Mesterszállás a kormányzati intézkedéseknek is köszönhetően ilyen település. A kisközségben újra emelkedett a lélekszám, miután több fiatal család is megtalálta ott a számítását. A gyermekek pedig újra megtöltik az óvodát és az iskolát.

2022. 09. 08. 6:50
Mesterszállás riport 20220902 Mesterszállás Fotó Bach Máté Magyar Nemzet Fotó: BACHPEKARYMATEQ
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Mesterszállás hosszú évtizedekig a hazai kistelepülések szomorú útját járta. A mezőgazdaság átalakulásával már a Kádár-rendszerben megkezdődött a község leépülése, amelynek lélekszáma fokozatosan csökkent. A faluban 1960-ban még 1590-ben laktak, míg 2001-ben már csak 797-en. A lélekszám csökkenése azonban ezután sem állt meg, 2020-ban már csak 668 állandó lakosa volt a falunak. Ennek a drasztikus visszaesésnek szomorúak a következményei, 2008 óta már csak alsó tagozatos iskola működik a településen, akkoriban az önálló hivatalukat is elveszítették, sőt néhány évvel ezelőtt az óvoda működése is veszélybe került, mert az intézménybe már csak nyolc-tíz gyermek járt. Kiss Gábor polgármester húsz éve, 2002-ben került a falu élére, egy nehéz időszakban vette át a község vezetését.

– Fél évvel a Medgyessy-kormány hivatalba lépése után lettem Mesterszállás polgármestere, akkor, amikor az új kabinet a száznapos program részeként ötven százalékkal megemelte a közalkalmazotti béreket. Addig az önkormányzat kijött a pénzéből, de 2002-ben már nyolcmillió forint volt a hiány, a Medgyessy-kormány intézkedése valóságos adósságspirálba vitt minket is. Az óvoda, az iskola, a hivatal és a művelődési ház működtetése is nagy terhet jelentett – idézte fel Kiss Gábor. Hozzátette: ez a helyzet oda vezetett, hogy a csőd elkerülése érdekében 2009-ben a felső tagozatos iskola akkor már üresen álló épületére húszmillió forint banki kölcsönt vettek fel, 2010-re pedig ötvenmillió forintra nőtt az adósságállomány.

Az eredmények kézzelfoghatók

A bajból a polgári kormány mentette ki a települést, amikor 2012-ben átvállalta az önkormányzatok adósságát. Attól kezdve már nem lehetett működési hitelt felvenni, a feladatfinanszírozásban biztosított források azonban, ha szűkösen is, de elegendők a költségekre. Fejlődni is tudtak, egy belügyminisztériumi  és egy vidékfejlesztési pályázati támogatás segítségével korszerűsítették az önkormányzati tulajdonú konyhát és az orvosi rendelőt. Négy éve pedig 110 millió forintos európai uniós forrásból megújult az óvoda, az alsó tagozatos általános iskola és az önkormányzati hivatal is.

 

Az utóbbi években új lendületet adtak Mesterszállásnak a Magyar falu program pályázatai, amelyek sokat javítottak a település színvonalán. A támogatásokból rögtön az első évben, 2019-ben orvosi műszereket szereztek be, vásároltak a zöldfelület karbantartására alkalmas gépeket, illetve játszóudvart alakítottak ki az óvodásoknak. A következő évben falugondnoki buszt szereztek be, és befejeződött a faluház felújítása is. 

 

Tavaly pénzt nyertek közterületi játszótérfejlesztésre, belterületi útépítésre, valamint a művelődési ház eszközfejlesztésére és bértámogatására. A falu idén is sikeresen pályázott, szereztek támogatást további belterületi utak pormentesítésére és egy háromtornyos játszóvárra, amit a helyi játszótéren helyeznek el, a kisgyermekes anyukák fontos találkozási helyén. A tankerület az alsó tagozatos iskola tornaszobájának felújítására és eszközbeszerzésre nyert támogatást.

Sorra érkeznek a betelepülők

 

– A Magyar falu programban az elmúlt három évben 109 millió forint értékben valósult meg fejlesztés Mesterszálláson, illetve a civil szervezetek – a helyi vadásztársaság és a tűzoltó egyesület 

 

– is kapott összesen 15 millió forintot. A falusi útalap révén 251 millió forintból megújult az 1,9 kilométer hosszú bekötőutunk is, amire nagyon régen vártunk – büszkélkedett Kiss Gábor. Hangsúlyozta: egy olyan kis falu életében, mint Mesterszállás, ez elképesztő fejlődés. A falu ráadásul tovább fejlődhet. Ami már biztos, 99 millió forintos uniós forrásból megújítják a művelődési házat. Emellett folytatnák az útfelújítást, miközben a falu központi terét pihenő- és rendezvényparkká fejlesztenék lugasokkal, fövenyekkel, színpaddal, padokkal, öntözőtechnikával és világítással.

 

A Magyar falu program pályázatainak és a falusi csoknak is köszönhe­tően nagyon hosszú idő után újra emelkedett Mesterszállás lélekszáma, ami 2020-ban 668, míg 2021-ben már 686 volt. 

 

Kiss Gábor érzékeli is a változást, mert több olyan ingatlan is gazdára talált az utóbbi időben, amelyek korábban hosszú évekig üresen álltak. A fejlődést látva, a békét, a nyugalmat és a biztonságot helyben megtapasztalva jó néhány család költözött a településre akár a fővárosból vagy Kecskemétről. Az eredmények pedig más szempontból is kézzelfoghatók, hiszen tavaly már 26 gyermek járt helyben óvodába, az alsó tagozatos iskolában pedig jelenleg 19 diák tanul.

Erőt ad az erős közösség

Az oktatási intézmények további működése sem lesz veszélyben, erre garancia az itt élők elégedettsége. Jó példa erre a Sinkó-Takács család története. A családfő, Imre a faluban nőtt fel, de később a fővárosba költözött, és ott ismerte meg későbbi feleségét, a Százhalombattáról származó Dorottyát. Miután a két fiatal összekötötte az életét, a párnak kisfia született. 

 

– Elkezdtünk azon gondolkodni, hogy hol lenne a legjobb a gyermekeknek. Ide, Imre szülői házába korábban nyaranta jöttünk le néhány alkalommal a barátokkal is találkozni. Aztán ahogy fejlődött a falu, szép játszótér létesült, megújult az óvoda, az iskola, egyre inkább úgy éreztük, jó lesz itt nekünk ezen a csendes és biztonságos településen 

 

– mondta Sinkó-Takács Dorottya. Hozzátette: vidéken szorosabbak az emberi kapcsolatok, a közösség éltető ereje pedig szerinte sokkal fontosabb, mint hogy pesti gyerek legyen valaki, noha a fővárost is meg kell ismerni. Sinkó-Takácséknál ez már csak azért is központi kérdés, mert Dorottya a család második gyermekét várja. Több gyermeket is szeretnének, az álmuk nagycsaládban élni. Mivel ezt tervezik, a babaváró hitelt is felvették, amit nagy segítségnek tartanak.

Hasonló okokból települt Mesterszállásra a Balázs család is. Két éve Pest megyéből, egy gyömrői albérletből, a falusi csokot is igénybe véve költöztek a faluba, akkor még két gyermekkel, de időközben megszületett a legkisebb testvér is, aki egyéves. Balázsné Fekete Krisztina elmondta: szerettek volna saját családi házat, de ehhez megfizethető környéket kellett keresniük, így esett a választásuk Mesterszállásra. A falu első pillantásra megtetszett nekik, mivel helyben mindent megtaláltak, ami nekik fontos, a településen van óvoda, iskola, posta, orvosi rendelő és játszótér is. A gyermekek otthon állatokat tarthatnak, van csirkéjük, kacsájuk és kutyájuk, a család pedig a gyönyörű környéknek, a tágas tereknek köszönhetően nagyokat tud sétálni. Mesterszálláson tehát számukra is biztosnak tűnik a jövő.

Borítókép: az óvoda is újra megtelt gyerekekkel a Jász-Nagykun-Szolnok megyei településen (Fotó: Bach Máté)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.