Míg a gyülekezeti lelkész az élete főbb állomásain – keresztelés, konfirmáció, házasságkötés és temetés – kíséri végig az embert, addig a kórházlelkész leginkább az életnek egy szeletét, főként a szenvedést, a betegséget, a nehézségeket látja – mutat rá a lapunknak adott interjúban Donhauzer-Drabik Rózsa, a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) Kórházlelkészi Szolgálatának lelkipásztora, aki jelenleg az Uzsoki Utcai Kórház sürgősségi osztályán, és a Dél-pesti Centrumkórház hospice részlegén is kórházlelkészként szolgál.
„De jó, hogy maga nem siet!”
Mint mondja, ő egyfajta mediáló szerepet tölt be a beteg, a hozzátartozó és az egészségügyi személyzet között. Segít a kommunikációban, a betegek és a hozzátartozók megnyugtatásban, biztatja őket, valamint emlékeztet, hogy van egy Isten, aki gondoskodik róluk, és a nehéz helyzetekben is jelen van.
– Számomra nagyon fontos, hogy senki se éljen át egyedül nehézségeket, és tudom azt, hogy egy öt-, tíz-, húszperces jelenlét is milyen biztonságot ad. Ilyenkor nem azt adom, ami bennem van, hanem amit Istentől kapok, így az Ő szeretetét, békességét és nyugalmát próbálom belevinni ezekbe a helyzetekbe. Valamikor szavakkal, valamikor azzal, hogy csendben ülök a másik mellett és imádkozom, vagy egyszerűen a kezemet a kezére teszem, hogy érezze, nincs egyedül
– fogalmaz a református kórházlelkész, aki egy nap alatt tizenöt-húsz embert is meghallgat. – Érdekes – folytatja –, hogy ezekben a nyomorúságos helyzetekben az emberek jobban megnyílnak, mivel sokszor azt érzik – amit a Biblia is ír –, hogy nincs emberük. Egyszer a krónikusosztályon egy idős néni, akivel beszélgettünk és közösen énekeltük a kedvenc énekeit, azt mondta nekem: „De jó, hogy maga nem siet!” A mai korban tehát az értő figyelemnek – ami azt jelenti, hogy jelen vagyok, és nem a telefonomra figyelek vagy a teendőimen agyalok – felbecsülhetetlen értéke van. Azzal, hogy leülök a másik mellé, és fontosnak tartom azt, amit elmond, azt közvetítem, hogy ő Isten számára is fontos. Az pedig gyógyító hatással bír, ha valaki azt érzi, hogy fontos, szeretik és elfogadják – hangsúlyozza, majd hozzáteszi: igazából erre vágyunk mindannyian.