− Pár héttel ezelőtt, februárban úgy nyilatkozott, hogy az emlékhelyeket nem gondnokként kell kezelni. Hogyan lehet jól kezelni az emlékhelyeinket?
− Az emlékhelyek egyik legfontosabb funkciója az, hogy történelmünket közvetítsék a látogatóknak, a látogatók legfontosabb csoportja pedig a fiatalok. Ha mi gondnokként tekintünk egy-egy emlékhelyre, tehát szépen, jó állapotban tartjuk meg, tisztán, kitakarítva, a füvet rendesen levágva, egyszerűen csak bemutatva azokat, akkor pont azt a célt nem érjük el, amit valójában szeretnénk. A rendezett környezet nagyon fontos, de hogyha mindezt olyan programokkal, olyan oktatási elképzelésekkel töltjük meg, amelyek segítenek a fiatal korosztálynak személyesen kapcsolódni ezekhez a helyszínekhez, megérteni azok jelentőségét, megismerve azokat a történelmi személyiségeket, akik ezekhez a helyszínekhez és eseményekhez kapcsolódnak, akkor kialakul bennük egy olyan érzelmi kötődés, amely sokkal mélyebb változást tud elérni történelemszemléletükben és nemzeti identitásukban.
− Hogyan értelmeztük korábban az emlékhelyeinket?
− Maga az emlékhely nagyon sokféle lehet: vannak csataterek, ahol csak egy emlékoszlop áll, de nincs a környékén semmilyen látogatófogadási infrastruktúra. Vannak olyanok is, ahol kiválóan megszervezett múzeumpedagógiai tevékenység mellett rendszeresen fogadnak diákokat, látogatócsoportokat, sőt, fennmaradásuk is az elegendő látogatószámon múlhat. Sok múlik azon, hogy miként beszélünk róluk: nemcsak a műemléki jellegzetességeket kell kiemelni, hanem elsősorban azt kell kihasználni, hogy ezek aktív, élő terek, és a gyerekek kreatív foglalkozások segítségével ott, a helyszínen rövid időre bele tudnak bújni azoknak a bőrébe, akik az adott történelmi korban a hazáért, a nemzetért tettek, harcoltak és alkottak. Akkor vagyunk eredményesek, hogyha a gyerekek az élményeiket a közösségi médiában kortársaikkal is megosztják, és a családjukat is bevonzzák. Szeretnénk tudatosan felhívni arra a figyelmet, hogy az emlékhelyek alapvetően közösségi terek, és fontos cél, hogy nemcsak a diákcsoportok, de a családok is otthonosan érezzék magukat ezeken a helyszíneken.
− Amikor az intézet főigazgatója lett, mi volt a koncepciója? Mit örökölt az elődeitől és min szeretett volna változtatni?
− Számos, jogszabályban előírt feladattal foglalkozunk. Vagyonkezelői vagyunk a Fiumei úti sírkertnek és a Salgótarjáni utcai zsidó temetőnek, továbbá mi üzemeltetjük a 301-es parcellát is magába foglaló Nemzeti Gyászparkot. Mi vagyunk a szakmai ernyőszervezete az országosan jelenleg 82 nemzeti és történelmi emlékhelynek, és mi kezeljük az úgynevezett Nemzeti sírkertet, amely 6200 államilag védett sírt tartalmaz mintegy hétszáz különböző helyszínen az országban. Ez az alapportfólió, és erre építjük rá az erőteljes nyitást a közvélemény felé:
sokkal több rendezvényt szervezünk, igyekszünk új ötletekkel láthatóvá tenni nemzeti emlékezetünk közös ügyét, elkezdtünk oktatási, ifjúságnevelési kérdésekkel is foglalkozni, és országos, Kárpát-medencei és európai szinten is folyamatosan építjük ki együttműködési hálózatunkat a szakmai partnerszervezetekkel és a helyi közösségekkel.
− Emellett nyitnak más területek felé is, többek között idén megalapították a Nemzeti Emlék-Őr Díjat, amelyet Boross Péter volt miniszterelnök, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnökeként végzett munkájáért, Rákay Philip kommunikációs és médiaszakember és felesége, Wieber Orsolya író pedig a Petőfi család sírja felújításának támogatásáért vehetett át.
− Együttműködő partneri hálózatunk dinamikusan bővül. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy szélesre tártuk a kapukat: akinek a nemzeti emlékezet ápolásával kapcsolatban jó javaslata, ötlete van, keressen minket bátran. Másrészt, próbálunk úgy dolgozni, hogy az inspirálóan hasson mindenkire, aki ezen a területen dolgozik. Ennek része az is, hogy bemutatjuk azokat a személyiségeket, akik a nemzeti emlékezet megőrzésében valamilyen maradandót vagy példaértékűt alkottak.
Azzal a céllal alapítottuk meg ezt a díjat is, hogy jelezzük: akik jelentős eredményt tettek le a nemzet asztalára, azok kapjanak ezért köszönetet és elismerést.
Másrészről pedig, hogy láttassuk a világgal azt, hogy a XXI. században is van lehetőség arra, hogy a saját személyes érdekeinken túlmutatva lehet és kell ilyen kérdésekkel foglalkozni, és ezt a felelős viselkedést példaként kell állítanunk.